Hlavní ekonom ECB žehlí včerejší slova Christine Lagarde a vysvětluje stimulační balíček
Hlavní ekonom Evropské centrální banky na blogu ECB vysvětluje včerejší stimulační balíček a žehlí slova předsedkyně Rady guvernérů, Christine Lagarde.
Výkoná rada ECB: Christine Lagarde (třetí zleva), Philip Lane (první zprava)
ECB se chce dodávkami likvidity finančnímu systému vyhnout zpřísnění finančních podmínek pro ekonomiku
„Naše monetární odpověď na tento závažný (leč nakonec dočasný) šok má tři klíčové elementy: v první řadě zajištění likvidity bankovního systému prostřednictvím série příznivě naceněných LTRO, za druhé ochranu pokračujícího toku úvěrů do reálné ekonomiky prostřednictvím fundamentální rekalibrace TLTROs a za třetí se prostřednictvím navýšení programu nákupu aktiv vyhnout procyklickému zpřísnění finančních podmínek pro ekonomiku,“ napsal dnes na blog Evropské centrální banky její hlavní ekonom Philip Lane. Zároveň zopakoval výzvu Evropské centrální banky vládám eurozóny ke koordinovanému fiskálnímu stimulu.
Index finančních podmínek v eurozóně dle ECB, pokles značí zpřísnění (zdroj: Philip Lane, ECB)
Lane v závěru příspěvku vysvětluje, že ECB nepřistoupila ke snížení sazeb dále do záporu, protože vzhledem k očekávaní přechodného charakteru koronaviru by se snížení sazeb do ekonomiky přeneslo až za příliš dlouhou dobu. Nevyloučil však jejich snížení v budoucnu.
O včera představeném stimulačním balíčku ECB jsme informovali zde.
ECB nepřipustí, aby zvýšené spready ohrozily efektivitu měnové politiky, píše Lane
Lane se také pokusil žehlit slova předsedkyně Rady guvernérů ECB, Christine Lagarde, která včera mimo jiné uvedla, že ECB tu není od toho „aby snižovala spready“, rozdíly ve výnosu dluhopisů jednotlivých zemí, což se negativně projevilo na rostoucím výnosu italských dluhopisů. Její slova jsme zmínili v našem včerejším komentář k propadu trhu.
Italské dluhopisy se včera propadly nejvíce za poslední dekádu, uvádí deník The Financial times. Výnos 10letých italských dluhopisů včera vyrostl o 0,58 procentního bodu na 1,76 %, dnes ráno na ještě vyšších 1,94 %. Spread vůči německým dluhopisům, považovaným za jedny z nejbezpečnějších v eurozóně (a obchodovaných se záporným výnosem) tak vzrostl na více než 2,6 procentního bodu, nejvíce za posledních 18 měsíců.
„Nebudeme tolerovat jakákoliv rizika plynulé transmise naší měnové politiky v jakékoliv jurisdikci eurozóny. Jsme jasně připraveni činit více a v případě potřeby upravit všechny naše instrumenty, abychom zajistili, že zvýšené spready, které jsme viděli v reakci na akceleraci šíření koronaviru, neohrozí transmisní mechanismus,“ napsal v rámci příspěvku Lane.
Zdroj: Evropská centrální banka, The Financial Times
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %