Příznivá zpráva pro Kofolu: česká vláda potvrdila dřívější restart gastro segmentu (aktualizace)
Včerejší indikace o možném dřívějším uvolnění restriktivních opatření (komentovali jsme zde) se naplnily, dokonce i mírně překonaly původní očekávání. Harmonogram postupného uvolňování podnikatelských aktivit v ČR byl v podstatě zkrácen o čtrnáct dní, když místo 8. června se všechna omezení uvolní již do 25. května. Pro Kofolu jsou podstatné termíny týkající se segmentu HoReCa (restaurace, hotely, kavárny) a rovněž segmentu Fresh & Herbs, kam patří její UGO bary a salaterie (a také již nedávné akvizice firem jako Espresso a výrobce ciderů F.H.Prager operující v gastro segmentu). Plný provoz tuzemských restaurací (tedy včetně vnitřních prostor) bude umožněn od 25. května namísto původně plánovaného 8. června. Venkovní zahrádky mohou restaurace otevřít dokonce již 11. května. Pro hotely a jejich restaurační provozy pak platí rovněž datum 25. května (namísto původního 8. června). Obchodní centra, ve kterých Kofola často provozuje své UGO bary a salaterie, mají nově povoleno otevřít již téměř o měsíc dříve, tedy 11. května.
Zpráva je pro Kofolu pozitivní, výše zmíněný dřívější restart tuzemského gastro segmentu (včetně UGO) o 14 – 28 dní není nevýznamný a zcela jistě ztlumí celkové negativní dopady plynoucí z karanténních opatření, které se částečně projeví již do výsledků za 1Q 2020, ale především udeří na výsledky za 2Q 2020. Nicméně pokud se koronavirová krize v ČR nezhorší a nedojde k opětovnému utlumení ekonomických aktivit, pak pro Kofolu je z hlediska celého jejího byznysu zásadní, že restriktivní opatření se na jejím nejvýznamnějším trhu nedotknou hlavní letní sezóny, ve které generuje nejvýraznější část celoročních tržeb a zisků a bude tak mít prostor částečně eliminovat výpadek z jarních měsíců.
Celkový negativní vliv výpadku segmentu HoReCa napříč všemi trhy, kde Kofola působí (za předpokladu, že by výpadek trval zhruba do začátku června) jsme odhadovali na úrovni tržeb kolem 600 mil. Kč (cca 9 - 10 % ročních tržeb) a na úrovni provozního zisku EBITDA v rozmezí 150 – 170 mil. Kč (cca 14 % celkové roční EBITDA). Výše zmíněné dřívější uvolnění restrikcí na českém trhu přinese částečnou kompenzaci, podle našich predikcí může pozitivní efekt do výnosů, resp. EBITDA činit kolem 80 – 90 mil. Kč, resp. 15 – 20 mil. Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Kofola oznámila akvizici Aso Vending, slovenského lídra v nápojových a jídelních automatech
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za rok 2024
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za rok 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
Nejnovější:
- Booking Holdings reportoval za 1Q, očištěná EBTIDA překonala očekávání analytiků o více než 40 %
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Colt CZ zveřejnil výroční finanční zprávu za rok 2024
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,93
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,58 %), zlato (-2,88 %) a ropa (-1,8 %)
- ČR: Měnová zásoba M2 v březnu meziročně vzrostla o 4,4 %
- Německo: HDP dle předběžných dat meziročně v 1Q klesl o 0,4 % dle odhadů
- Frankfurt v úvodu posiluje, výsledky reportovala Deutsche Post a Mercedes-Benz
- Německo: Míra nezaměstnanosti v dubnu na 6,3 % v souladu s očekáváním
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, reportovaly Erste a Komerční banka