Souhrn hodinového rozhovoru předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella
Níže přikládáme krátký souhrn včerejšího rozhovoru předsedy Rady guvernérů Fedu Jerome Powella v pořadu 60 Minutes.
Pokles HDP ve 2Q o více než 30 %, míra nezaměstnanosti mezi 20 % - 25 %
V nedělním hodinovém interview, týkajícím se současné situace a role měnově-politické autority v ní, hovořil předseda Rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Ten řekl, že očekává propad HDP (annualizovaně q/q) ve druhém čtvrtletí o více než 30 %, zatímco míra nezaměstnanosti by se mohla vyšplhat k úrovním z Velké hospodářské deprese ze 30. let minulého století. Powell tak potvrdil, že si dokáže představit nárůst míry nezaměstnanosti k úrovni kolem 20 % až 25 %. Zároveň však doplnil, že neočekává hospodářskou depresi podobnou té ze 30. let. Důvodem jsou některé silné stěžejní fundamenty americké ekonomiky, mezi něž lze řadit i stabilitu finančního systému. Jedním z hlavních důvodů je pak dle něho samozřejmě také charakteristika šoku, která je výrazně odlišná oproti Velké hospodářské depresi.
Oživení ve druhé polovině roku
Powell řekl, že oživování ekonomické aktivity by mělo nastat ve třetím kvartále. Zároveň však dle něho nelze očekávat, že by se HDP dostal na úroveň z před pandemie ještě do konce roku. Něco takového centrální bankéř takřka kategoricky vyloučil. Na druhou stranu však akcentoval, že reakce centrálních bank a vlád napříč světem by měla pomoci k tomu, že oživení ekonomik by mělo být výrazně rychlejší než tomu bylo ve 30. letech.
Dlouhodobé efekty
Předseda Rady guvernérů dále v rozhovoru zdůrazňoval důležitost fiskálních výdajů v otázce zabránění tvorby hysterezních efektů na trhu práce. Šok podobného rozsahu může měnit strukturu ekonomiky i v dlouhém období a způsobovat tak pokles potenciálu, čemuž by se dle něho měly snažit zabránit právě vládní výdaje v dostatečném rozsahu a na správná místa v ekonomice. Powell mj. také znovu připomněl data americké centrální banky o tom, že probíhající pandemie tvrději dopadá zejména na sociálně slabší jedince (více zde).
Úplné zotavení možná až s vakcínou
Centrální bankéř dále řekl, že úplného ekonomického oživení se možná nedočkáme dokud nebude vynalezena vakcína. Na druhou stranu Powell vyjádřil velmi silně důvěru v to, že „nebude trvat až tak dlouho“, než se se americká ekonomika dostane na úroveň, na níž se nacházela v únoru tohoto roku.
Sazby do záporu nepůjdou
Jay Powell v rozhovoru také opětovně odmítl možnost záporných nominálních úrokových sazeb, což vzhledem k jeho vyjádření z minulého týdne nebylo překvapením.
Zdroj: Fed; CNBC; 60 Minutes
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Německo: Spotřebitelská důvěra GfK v květnu na -20,6 b. při očekávání -25,8 b.
- Očekávané události: Velkoobchodní zásoby, spotřebitelská důvěra (USA)
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025