ECB po vzoru amerického Fedu zváží krátkodobé přestřelení inflace, aby posílila inflační očekávání
Guvernérka ECB, Christine Lagarde, řekla, že po vzoru amerického Fedu stojí za zvážení strategie, která by centrální bance umožnila krátkodobě přestřelit inflační cíl.
Politika umožňující přestřelení inflace po jejím podstřelování by mohla být zvážena, řekla Lagarde na tiskové konferenci ve Frankfurtu.
„Pokud [považována za] kredibilní, taková strategie by mohla posílit kapacitu monetární politiky stabilizovat ekonomiku, pokud by narazila dolní mez [sazeb],“ řekla Lagarde a dodala: „Příslib přestřelení inflace zvyšuje inflační očekávání, čímž snižuje reálné úrokové sazby.“
Lagarde se tak odkázala na slavnou Fisherovu rovnici, podle které se reálné sazby rovnají nominálním sazbám po odečtení inflace (respektive inflačního očekávání).
Jelikož nominální sazby, které mají centrální banky v rukou, z řady důvodů narazily na nulovou hranici (nebo respektive záporné hodnoty), druhým nástrojem pro ovlivnění reálných sazeb je ovlivnění inflačního očekávání jednotlivých aktérů v ekonomice.
Jinými slovy, aby centrální banky snížily reálné sazby, když už to nemohou činit prostřednictvím snížení nominálních sazeb, musí přesvědčit firmy a spotřebitele o přicházející inflaci, aby skutečně prostřednictvím chování firem a spotřebitelů přišla.
Centrální banky tak zvažují přechod od současného cílování inflace v rozmezí dvou let na cílování cenové hladiny. A pokud by cenová hladina určité období rostla pomaleji oproti centrálními bankami vytyčené cestě, následně by centrální banky tolerovaly období s vyšší inflací, aby se k ní cenová hladina vrátila.
Klíčová je u této strategie kredibilita centrální banky, důvěra tržních aktérů, že centrální banka inflaci skutečně přinese. Oznámení amerického Fedu, že tuto strategii zváží, tak vedlo k růstu inflačních očekávání.
Tématu možných budoucích režimů měnové politiky světových centrálních bank se v řadě odborných článků zabýval náš kolega František Mašek, poslední z nich je zde.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Německo: Míra nezaměstnanosti v dubnu na 6,3 % v souladu s očekáváním
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, reportovaly Erste a Komerční banka
- ČR: HDP v 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,0 %
- Asijské akcie obchodují smíšeně, Sony zvažuje oddělení své polovodičové divize
- Akciový výhled
- Erste reportovala výsledky za 1Q 2025 a mírně upravila výhled na 2025
- Německo: Maloobchodní tržby v dubnu meziročně vzrostly o 0,3 % s očekáváním 0,5 %
- Evropské futures se obchodují smíšeně
- Německo: Index importních cen v dubnu meziročně vzrostl o 2,1 % při očekávání 2,5 %
- Očekávané události: HDP (napříč regiony), měnová zásoba M2 (ČR), CPI (Německo)