Warren Buffett a Charlie Munger o společnosti Robinhood a zdroji příjmů
Legendární investor Warren Buffett v souvislosti s blížícím IPO již dlouho předem bedlivě vyčkával na emisní prospekt společnosti, kterým by dokázal rozluštit podnikový model, založený na vyzdvihovaném bezpoplatkovém obchodování. Formulář S-1, který společnosti sestavují při žádosti o vstup na burzu u Komise pro cenné papíry, umožňuje investorům nahlédnout na finanční pozadí. Tento formulář poodhalil zdroje výnosů obchodní platformy Robinhood.
Prospekt společnosti odhalil, že online obchodník generuje většinu svých výnosů z transakcí, založených na platbách za tok pokynů (order-flow), které se dají nejlépe charakterizovat jako provize od tvůrce trhu za to, že obchodník nasměruje obchody klientů k danému tvůrci. Vše, co Robinhood pro získání výnosu potřebuje udělat, je vyhledat velkého obchodníka s cennými papíry (tvůrce trhu) a přesunout k němu pokyny svých klientů.
Platby za tok pokynů z opcí, akcií a kryptoměn činily 75 % celkových výnosů v roce 2020 a 81 % celkových výnosů za první kvartál roku 2021, které dosáhly 522 mil. USD. V prvním čtvrtletí letošního roku tak společnost vygenerovala 198 mil. USD (38 % celkových výnosů) z opčních transakcí, když výnosy z akciových transakcí činily 133 mil. USD (26 % celkových výnosů) a u kryptoměn společnost dosáhla výnosů 88 mil. USD (17 % celkových výnosů).
Buffett a Munger vs. Robinhood a morální aspekt
Warren Buffett a jeho obchodní partner Charlie Munger opakovaně obviňovali Robinhood z podněcování hazardu na akciovém trhu, spekulace s opcemi a častého obchodování namísto dlouhodobého investování. Při zohlednění obchodního modelu společnosti, který benefituje z vysoké obchodní aktivity svých klientů, se naskýtá obavy investičních guru minimálně nezamítnout.
Buffett společnost dříve dokonce přirovnal ke kasinu. Používání prodejních a nákupních opcí dle investičního mága není nelegální, avšak postrádá jakýkoliv přínos do společnosti. Robinhood v reakci na kritiku uvedl, že mnoho obchodníků drží akcie, které vlastní samotný Buffett, někteří dokonce dlouhodobě investují i do akcií Berkshire Hathaway. "Lidi již unavuje jednání Buffetta a Mungera coby jediných investičních titánů," rýpnul si do dvojice nakonec Robinhood.
Příjmy z toků plateb rostou napříč odvětvím
Na příjmech ze zprostředkování obchodů si nezakládá pouze Robinhood, značnou část výnosů z order-flow plateb generují také konkurenční obchodníci, mezi které patří dříve uvádění Charles Schwab, E-Trade a TD Ameritrade. Díky nedávné změně pravidel Komise pro cenné papíry jsou obchodníci nyní povinni zveřejňovat více informací o tom, jak jsou obchody prováděny.
Platby za tok pokynů jsou běžně kritizovány za nedostatečnou transparentnost, pro což se staly vitálním prvkem strategie bezplatného obchodování. Průzkum analytika Piper Sandler poskytnul náhled na tržní srovnání výnosů předních amerických obchodníků z těchto provizí.
Přehled výnosů z order-flow vybraných brokerů v 1Q a 2Q minulého roku. Ukazatel Rate/100 Shares zobrazuje provizi z přesměrování pokynu k tvůrci trhu. (zdroj: CNBC, Piper Sandler)
Nejvyšší provizi za zprostředkování akciové transakce si účtuje právě Robinhood, když za sto zobchodovaných akcií obdrží 17 centů na výnosu. Charles Schwab si za nasměrování pokynu účtuje 11 centů za sto akcií. Vyšší výnosy však pro obchodníky představují opční transakce, kterým z pohledu poplatků s 58 centy na sto akcií dominuje opět Robinhood, v pořadí pak se stejnou sazbou stojí TD Ameritrade.
Vysoký nárůst order-flow plateb šel ruku v ruce s rekordním zvýšením retailových obchodníků, když pouze v letošním roce přibyly 3 miliony nových klientů obchodní platformy. O dynamice obchodní aktivity jsme již psali v seznámení se společností v příležitosti vstupu na burzu.
Kompletní představení společnosti Robinhood a důležité podrobnosti o nejen této emisi pro vás pravidelně aktualizujeme v sekci "IPO a ostatní" zde.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, Robinhood
Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie posílily, přesto končí týden ve ztrátě
- Americké akcie v závěru týdne silně rostou
- DAX zakončil týden ve ztrátě
- Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
- Pražská burza v pátek klesala
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v prosinci na 74 b.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v prosinci dle předběžných dat na -14,5 b. při očekávání -14 b.
- Americké akcie v úvodu obchodování mírně oslabují, daří se akciím farmaceutického giganta Eli Lilly
- Zámořské futures oslabují
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v listopadu meziročně vzrostl o 2,4 %, při očekávání 2,5 %