Fed zvýšil úrokové sazby, pokračovat s utahováním měnové politiky plánuje i po zbytek roku
Americký Fed včera kromě zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu představil také kampaň, podle které má docházet ke zvedání sazeb po celý rok 2022. Předseda rady guvernérů Fed Powell ubezpečil, že utahování měnové politiky silnou americkou ekonomiku do recese neuvrhne.
Základní úrokovou sazbu zvýšil Fed včera o 25 bazických bodů, k čemuž se uchýlil poprvé od roku 2018. Zvedat úrokové sazby plánuje na každém ze zbývajících šesti letošních zasedáních. Předseda Fedu Jerome Powell novinářům sdělil, že inflace je příliš vysoká a trh práce přehřátý. Cenová stabilita je pro centrální banku nezbytnou prioritou. Ceny totiž rostou nejrychlejším tempem za posledních čtyři dekády.
„Když jsem se na dnešním zasedání rozhlédl kolem stolu, viděl jsem výbor, který si je jasně vědom potřeby navrátit ekonomice cenovou stabilitu a je k tomu odhodlán použít naše nástroje,“ řekl Powell novinářům ve středu po dvou dnech zasedání Federálního výboru pro volný trh. „Americká ekonomika je velmi silná a nachází se ve velmi dobré pozici, aby si se zpřísněnou měnovou politikou poradila.“
Pokud by k pravidelnému zvedání sazeb centrální bankou skutečně docházelo, jednalo by se o nejvýraznější navyšování od období před finanční krizí v roce 2007. V období od června 2004 do června 2006 došlo k postupnému zvyšování sazeb z úrovně 1 % až na 5,25 % na 17 po sobě jdoucích zasedáních.
Tempo růstu sazeb však zůstává otázkou. Obecně je v průměru očekáváno, že hlavní sazba letošní rok zakončí na 1,9 %, pro konec příštího roku činí odhady 2,8 %. Sedm bankéřů Fedu se vyslovilo pro rychlejší zvyšování sazeb v letošní roce, půlprocentní „hike“ tak není vyloučen.
Podle hlavní ekonomky Diane Swonk z Grant Thornton Fed nyní bere v potaz vliv války na inflaci. „Chtějí inflaci zkrotit nejvíce agresivním růstem sazeb za poslední dekády,“ uvádí dále.
Fed uvedl, že důsledky ruské invaze na Ukrajinu jsou vysoce nejisté. Zmíněn byl krátkodobý tlak na růst míry inflace a ekonomickou aktivitu.
Riziko nastání recese si však Powell nepřipouští. Zopakoval, že ekonomika je velice silná a současně zdůraznil potřebu cenové stability. V projekci Fed nastiňuje pokles inflace a zachování ekonomické expanze.
Podle hlavního ekonoma Deutsche Bank Securities Matthew Luzzettiho bude velmi obtížné zkrotit inflaci nacházející se na čtyřicetiletých maximech a zároveň udržovat maximální zaměstnanost. „V určitém okamžiku budou čelit kompromisu mezi růstem nezaměstnanosti či akceptováním vyšší inflace,“ dodal.
Spread mezi výnosy desetiletých a pětiletých dluhopisů se poprvé od března 2020 ocitl v záporu, což může naznačovat, že snaha omezit tempo růstu inflace by v budoucna mohla vést k poklesu ekonomiky. Více o spreadu výnosů dluhopisů s různými splatnostmi a jeho významu jsme informovali v článku o výnosové křivce, který je součástí seriálu Úvod do světa dluhopisů.
Zdroj: Bloomberg
Michal Fric, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Pražská burza v předvečer Štědrého dne rostla
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v prosinci na 104,7 b. při očekávání 113,2 b.
- Americké indexy se po otevření obchodují smíšeně
- Americké futures kontrakty se obchodují převážně v červeném
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu dle předběžných dat poklesly o 1,1 %
- USA: Index aktivity Chicago Fed v listopadu na -0,12 b. při očekávání -0,15 b.
- USA: V listopadu dle konečných dat poklesl počet nově vydaných stavebních povolení na 1493 tis.
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2 %), pšenice (+0,75 %) a zlato (-0,52 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 0,59 % na USD/CZK 24,2
- Makroekonomický výhled na tento týden: Nové a pokračující žádosti o podporu (USA)