Makroekonomický výhled pro tento týden: Index CPI (USA, Německo), index PPI (USA)
Tento týden bude zveřejněno mnoho důležitých makroekonomických ukazatelů v čele s indexem CPI v USA a Německu. Dozvíme se rovněž, jak si stála obchodní bilance v USA a Německu. Ve čtvrtek Evropská centrální banka uvede, zda zvýší některé klíčové sazby, což se však dle analytiků a zveřejněné březnové projekce neočekává.
Dnes dopoledne Český statistický úřad odhalil vývoj inflačních dat za březen. Čekalo se, že se inflace meziročně zvýší na 12,4 %, avšak dosáhla 12,7 %. Na meziměsíční úrovni byly odhady (1,4 %) rovněž překonány, když index CPI v březnu vzrostl o 1,7 %. V únoru inflace meziročně vzrostla o 11,1 %. Vysoké ceny energetických komodit nejspíše zajistí nejvyšší inflaci za posledních 20 let.
Zřejmě nejočekávanějším dnem, co se týče makroekonomických událostí je úterý, jelikož se zveřejní vývoj indexu CPI v USA a Německu. Na území USA má indikátor inflace v březnu dle analytiků dosáhnout meziročního růstu 8,4 % oproti únorovým 7,9 %. Na meziměsíční úrovni by se inflace měla zvýšit o 1,2 %. Fed je připraven proti inflačním tlakům zasáhnout a pokračovat v navyšování úrokových sazeb, což naznačil na posledním březnovém zasedání. Dočkáme se také informace o stavu americké obchodní bilance, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají snížení schodku z 659,6 mld. USD na 190 mld. USD.
Co se týče inflace v Německu, analytici oproti únoru změnu neočekávají. Na meziroční bázi čekají, že inflace dosáhne 7,3 % a meziměsíčně je očekáván růst o 2,5 %. Bude rovněž zveřejněn stav německé obchodní bilance za únor, která se v lednu nacházela v přebytku 11 mld. EUR. V 11 hodin dopoledne se v Německu zveřejní data o průzkumech ZEW. ZEW průzkum očekávání by měl podle analytiků za duben klesnout na -48,5 b z předchozích -39,3 b. ZEW průzkum současných podmínek má dle analytických predikcí za stejné období klesnout na -35 b. oproti -21,4 b. v minulém období.
Stav běžného účtu platební bilance pro Českou republiku bude zveřejněn ve středu. Analytici za měsíc únor očekávají deficit 3,50 mld. Kč, přičemž v lednu byla platební bilance v přebytku 7,74 mld. Kč.
Ve stejný den se také dozvíme vývoj indexu PPI v USA. Problémy v dodavatelských řetězcích způsobené válkou na Ukrajině jsou hlavním důvodem růstu ropy a komodit, což tlačí na výrobní ceny. Podle analytických odhadů růst výrobních cen v USA na meziroční bázi zrychlí z 10 % na 10,6 %. Meziměsíčně je předpokládán zrychlený růst z 0,8 % na 1,1 %.
Sledovanou událostí bude čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky o změně klíčových sazeb, které se však neočekává. Depozitní sazba by dle analytiků měla zůstat na -0,5 %, zápůjční sazba na 0,25 % a refinanční sazba na 0 %. ECB na svém březnovém zasedání zveřejnila projekci ekonomického a inflačního růstu a uvedla, že k modifikacím úrokových sazeb se uchýlí až po ukončení nákupu dluhopisů ve třetím kvartálu a že budou postupné.
Ve čtvrtek se také dozvíme čísla z amerického trhu práce k 9. dubnu. Dle průměrných analytických odhadů nové žádosti zrychlí na 175 tis. z předchozí hodnoty 166 tis. Pokračující hodnoty mají zpomalit z původních 1523 tis. na 1500 tis.
Zdroj: Bloomberg
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-3,12 %), měď (+1,92 %), stříbro (+0,43 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 23,91
- ČEZ: Komerční banka snižuje cílovou cenu z 1034 Kč na 923 Kč s novým doporučením „Držet“
- Footshop zveřejnil výsledky za 3Q, společnost opět navyšuje výhled na rok 2024
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,37 %), ropa (-1,43 %)
- Vývoj měnových párů: GBP/CZK 30,26
- Německé akcie v úvodu klesají
- Pražská burza v úvodu blízko nuly
- Asijské akcie uzavřely týden ve smíšených číslech, maloobchodní tržby v Číně rostly nad očekávání
- Akciový výhled