Vláda uvažuje o rozdělení, restrukturalizaci ČEZu. Úvahy na toto téma se vracejí po pěti letech.
Rozdělení (transformace, restrukturalizace) ČEZu je zdá se opět na stole. Debaty na toto téma potvrdil portálu Seznam Zprávy jak ministr financí Zbyněk Stanjura, tak mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Varianta rozdělení ČEZu se tak vrací do hry po necelých pěti letech.
Tehdy v září roku 2017 se poprvé toto téma začalo zmiňovat, a to v souvislosti s uvažovanou výstavbou nových jaderných bloků (komentovali jsme zde). Uvažovalo se a reálně se již rozpracovávala varianta rozdělení společnosti na tzv. konvenční část (která by obsahovala jaderné a uhelné elektrárny, včetně projektu výstavby nového jádra) a regulovanou část (jež by obsahovala distribuci, prodej a obnovitelné zdroje), s tím, že stát by v konvenční části od minoritních akcionářů vykoupil jejich 30% podíl a získal 100% kontrolu, v regulované části by pak část svého podílu prodal a ponechal ji na burze. Jak konkrétně by transformace ČEZu vypadla nyní, v tuto chvíli není známo, vše je ve stadiu návrhů a debat. Domníváme se však, že rozdělení ČEZu by se zřejmě podobalo tehdejším plánům.
Zřejmě hlavní motivací vlády ohledně úvah o restrukturalizaci ČEZu jsou vysoké ceny elektřiny. Ovládnutím výrobní části ČEZu by stát mohl snáze přistupovat k nejrůznějším regulatorním opatřením s cílem snížit ceny energií. Vedle toho by také vláda získala pod sebe projekt plánované výstavby nového bloku v Dukovanech.
Úvahy o rozdělení ČEZu nadále vnímáme jako podpůrný faktor pro akcie ČEZ. Potenciální regulatorní zásahy do trhu s elektřinou, resp. výstavba jednoho či více jaderných bloků, to vše jsou faktory, které investoři obecně vnímají negativně, resp. představují rizika pro akcie ČEZ. Tyto rizikové faktory by zestátněním části ČEZu odpadly. Navíc potenciál zajímavé odkupní ceny za konvenční část ČEZu, tedy spekulace na zajímavou prémii vůči trhu, jsou dalším pozitivním impulsem pro akcie ČEZ. Vedle toho se domníváme, že o tu část ČEZu, jež by zůstala obchodovaná na burze, by na kapitálovém trhu byl zájem. Distribuce, prodej či obnovitelné zdroje energie jsou obecně mezi investory vnímány jako stabilní byznys se stabilní dividendou.
Potenciální transformace ČEZu zřejmě bude v dalších týdnech a měsících silným a sledovaným tématem.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Skupina ČEZ obdrží další úvěr od EIB ve výši 400 mil. EUR
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zahájil pokrývání akcie ČEZu při doporučení „Reduce“ a cílové ceně na 825 Kč
- ČEZ oznámil, že chce v roce 2025 zvýšit výrobu v jaderných elektrárnách
- ČEZ: Vláda obdržela a vzala na vědomí model financování stavby jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ: investorský model pro druhý dukovanský blok by měl být vládě předložen do konce letošního roku
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci solidním růstem o 1,83%.
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Německý index DAX dnes výrazně posílil
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 10. lednu poklesly o 1962 tis. barelů
- Wall Street otevírá obchodování růstem, první americké banky zveřejnily výsledky za 4Q
- Pražská burza navázala na včerejší růst, dařilo se finančním emisím
- JPMorgan zveřejnila výsledky, výnosy z obchodování dluhopisů, měn a komodit pozitivně překvapily
- Americké futures kontrakty významně posilují a indikují kladný open
- USA: Newyorský výrobní index v lednu na -12,6 b.
- USA: Index CPI v prosinci meziročně vzrostl dle očekávání o 2,9 %