Ministerstvo financí představilo windfall tax, bude se vztahovat i na ČEZ
Daň z nadměrných zisků, tzv. windfall tax (mimořádná daň), se bude týkat i ČEZu. To vyplynulo z dnešní podvečerní tiskové konference, na které vystoupil ministr financí Zbyněk Stanjura. Jako základ pro výpočet mimořádné daně bude brán v potaz průměrný zisk za období 2018 – 2021 navýšený o 20 %. S mimořádným zdaněním se počítá na tři roky, přičemž jako první bude takto zdaněn zisk roku 2023, dále pak roky 2024 a 2025. Sazba daně byla určena ve výši 60 %. Touto sazbou se pak bude zdaňovat rozdíl mezi ziskem roku 2023 (2024 a 2025) a průměrným ziskem za období 2018 – 2021 navýšeným o 20 %.
Dnešní nové skutečnosti z hlediska ČEZu hodnotíme negativně. ČEZ totiž de facto bude zdaněn dvakrát. Jednak se na společnost bude vztahovat cenový limit ve výši 180 EUR/MWh stanovený na půdě EU pro výrobce elektřiny (tedy to, co výrobci prodají nad 180 EUR/MWh budou muset odvést do státního rozpočtu – již jsme komentovali zde) a jednak výše zmíněná windfall tax. Rovněž zvolená 60% sazba mimořádné daně je na horní hraně dříve uvažovaného rozpětí 40 – 60 %.
V tuto chvíli je obtížné přesně kvantifikovat dopady na hospodaření ČEZu, a to zejména kvůli výše zmíněnému cenovému limitu pro výrobu ve výši 180 EUR/MWh. Jednak zatím není známa přesná konstrukce tohoto regulatorního opatření (v následujících dvou týdnech by snad ze strany EU měly být k dispozici konkrétnější závěry ohledně metodiky výpočtu) a jednak do celé záležitosti dnes vneslo určitou míru nejistoty samotné ministerstvo financí, když se počítá s úpravami tohoto stropu směrem dolů, a to podle jednotlivých výrobních zdrojů.
Nicméně podle našich prvních modelových propočtů se domníváme, že ČEZ by ze zisku roku 2023 mohl na windfall tax odvést mezi 25 až 34 mld. Kč. Náš dosavadní výhled očištěného čistého zisku za rok 2023 ve výši cca 83,2 mld. Kč by pak mohl vlivem cenových limitů a mimořádného zdanění poklesnout i do rozmezí 40 – 50 mld. Kč. S tím se zároveň snižuje i dividendový potenciál pro rok 2024, když výše uvedené negativní tlaky na ziskovost mohou vyústit v pokles dividendy vyplacené v roce 2024 z námi doposud předpokládaných 124 Kč na cca 60 – 75 Kč na akcii (za předpokladu realizace 80% výplatního poměru). Pokud by se stát rozhodl prosadit navýšení výplatního poměru na 100 %, pak by to mohlo dividendu posunout do rozmezí 75 – 93 Kč na akcii.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
- ČEZ: Stanjura očekává ve druhém kvartále podepsání smlouvy o výstavbě v Dukovanech
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
Nejnovější:
- Na závěr týdne další pokles hodnot indexů v USA.
- Nasdaq roste, DJI klesá.
- Frankfurtská burza v poslední seanci tohoto týdne mírně oslabila
- Charles Schwab reportoval za 1Q, čisté výnosy a očištěný zisk na akcii byly mírně nad očekáváním
- State Street oznámila výsledky za 1Q, celková aktiva pod správou zaznamenala mírný pokles
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 11. dubnu vzrostly o 16 mld. kubických stop
- Akcie na pražské burze v závěru zkráceného týdne rostly
- Americké akcie v úvodu obchodování rostou, reportovaly UnitedHealth, American Express a další
- American Express v 1Q reportovala zisk na akcii nad očekávání a potvrdila svůj roční výhled
- Americké futures se obchodují smíšeně