ČNB dnes zveřejnila novou prognózu, pokles ekonomiky by měl být nižší, než se očekávalo v listopadu
Česká národní banka dnes zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Podle ní by HDP v roce 2023 měl poklesnout méně, než předpokládala listopadová prognóza. Míra inflace by naopak měla být vyšší než původní odhady z konce roku 2022.
„Česká ekonomika čelí silným nákladovým inflačním tlakům, které mají původ v externím prostředí, i poptávkovým tlakům plynoucím z domácí ekonomiky. Síla zahraničních nákladových tlaků i problémy v dodavatelských řetězcích postupně polevují,“ uvádí prognóza ČNB.
Pět členů bankovní rady ČNB dnes hlasovalo o ponechání sazeb beze změny, tedy na stávajících 7 %, dva členové hlasovali pro jejich zvýšení na 7,50 %. Podle vyjádření ČNB se současné úrokové sazby nachází na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky.
Podle nové prognózy by česká ekonomika měla letos poklesnout o 0,3 %, což je příznivější výhled, než predikovala listopadová prognóza. Důvodem je dle ČNB především pozitivní vývoj na energetických trzích a robustnější zahraniční poptávka.
ČNB očekává, že od jara by mělo docházet k rychlému sestupu inflace. Celkově by pak za rok 2023 měla průměrná inflace dosáhnout 10,8 %.
Prezentaci k prognóze je možné nalézt na stránkách ČNB zde. Podrobnější popis bude zveřejněn ve Zprávě o měnové police, která bude publikována 10. února 2023 a v prezentaci ze Setkání s analytiky, která bude zveřejněna 3. února 2023.
Srovnání odhadů s minulou prognózou z listopadu 2022
Srovnání s minulou prognózou ČNB, zdroj: ČNB
Srovnání předpokládaných externích podmínek s minulou prognózou z listopadu 2022
Srovnání s minulou prognózou ČNB (zdroj: ČNB)
Zdroj: ČNB
Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním