Ford za 1Q překonal odhady analytiků a potvrdil svůj roční výhled
Americký výrobce automobilů Ford včera reportoval své hospodářské výsledky za 1Q 2023 a překonal analytická očekávání na úrovni tržeb i očištěného zisku na akcii. Objem doručených vozidel dosáhl 1,1 mil. kusů. Dle analytika Kevina Tynana stojí Ford před nezáviděníhodnou volbou mezi vyššími maržemi a výrobou EV.
Zdroj: Ford
Výsledky společnosti Ford (F) za 1Q 2023 | |||
---|---|---|---|
1Q 2023 | Konsensus 1Q 2023 | 1Q 2022 | |
Tržby (mld. USD) | 41,5 | 36,2 | 34,5 |
Čistý zisk (mld. USD) | 1,8 | -- | -3,1 |
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) | 0,63 | 0,42 | 0,38 |
Výsledky za 1Q
Tržby Fordu vzrostly o 20 % oproti 1Q 2022, přičemž objem doručených vozidel dosáhl 1,1 mil., což je 9% meziroční nárůst. Ziskovost byla dle společnosti posílena produktovým mixem, vyššími cenami a zvýšeným objemem. Očištěný zisk EBIT činil 3,4 mld. USD, což představuje růst 45 % meziročně, a překonává tak tržní odhady, které byly ve výši 2,49 mld. USD.
Provozní peněžní tok činil v 1Q 2,8 mld. USD a na očištěné bázi Ford vygeneroval volný peněžní tok 693 mil. USD. To dle společnosti umožňuje pokračovat ve strategických investicích a navrácení kapitálu zpět akcionářům skrze dividendu, která bude vyplacena 1. června.
Segmenty
Segmenty Ford Blue i Ford Pro byly ziskové ve všech regionech, ve kterých působí.
V rámci segmentu Ford Blue bylo prodáno 706 tis. vozidel, což představuje tržby 25,1 mld. USD. Zisk EBIT byl 2,62 mld. USD a EBIT marže 10,4 %.
Tržby segmentu Ford Pro byly 13,2 mld. USD o 28 % výše než v 1Q 2022. Prodeje vzrostly meziročně o 18 % na 337 tis. prodaných vozidel. Zisk EBIT s marží 10,3 % činil 1,37 mld. USD.
Segment Ford Model e klesal na úrovni objemu, tržeb i ziskovosti. Pokles prodejů o 32 % meziročně na 12 tis. kusů představuje tržby ve výši 0,7 mld. USD. Ztráta EBIT činila 722 mil. USD.
Výsledky společnosti Ford za 1Q.
Roční výhled
Společnost Ford potvrdila své očekávání v dosažení zisku EBIT v rozmezí 9 mld. USD až 11 mld. USD za fiskální rok 2023, přičemž analytický konsenzus agentury Bloomberg byl 9,52 mld. USD. Dále Ford potvrdil výhledy zisku EBIT ve všech segmentech, přičemž v rámci Ford Blue očekává 7 mld. USD. V segmentu Ford Pro by měl být zisk EBIT 6 mld. USD a v rámci Ford Model e společnost vyhlíží ztrátu EBIT ve výši přibližně 3 mld. USD.
Také byl potvrzen výhled očištěného volného hotovostního roku ve výši 6 mld. USD.
Komentář analytika
Analytik Kevin Tynan z Bloomberg Intelligence poznamenal, že cíl Fordu dosáhnout produkce 600 tis. elektrických vozidel do konce roku 2023 se rychle naplňuje. Automobilka tak dle něj stojí před nezáviděníhodnou volbou, jestli posunout tento cíl ještě dále do budoucnosti, nebo obětovat marže svého lukrativního portfolia nákladních vozidel a SUV pro méně ziskové prodeje elektromobilů.
Akcie Ford
Akcie Ford (F) v předburzovní fázi na NYSE odepisují 0,85 % na 11,7 USD.
Vývoj ceny akcie Ford.
Akcie Ford Motor (F) včera před výsledky odepsaly 2,2 % na 11,8 USD | |||
---|---|---|---|
Ukazatel | Ukazatel | ||
Kapitalizace (mld. USD) | 47,2 | P/E | 5,6 |
Vývoj za letošní rok (%) | +6,7 | Očekávané P/E | 7,4 |
52týdenní minimum (USD) | 10,1 | Prům. cílová cena (USD) | 13,8 |
52týdenní maximum (USD) | 15,9 | Dividendový výnos (%) | 10,6 |
Zdroj: Bloomberg, Ford
Marek Chudoba, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Americké indexy v úvodu ztrácí, společnost IDEXX Laboratories roste po výsledcích za 4Q
- Ford reportoval za 3Q, roční výhled zisku EBIT byl snížen ke spodní hranici předešlé projekce
- Ford ruší plány výroby elektrického SUV
- Americké akcie se úspěšně zotavují po včerejším „výplachu“.
- Zisky Fordu ve 2Q zaostaly za očekáváním, společnost se potýká s vysokými záručními náklady
Nejnovější:
- S&P 500 připisuje 2,03 %
- Wall Street opět sílí
- Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem, DAX překonal hranici 22 000 b.
- USA: Index výrobní aktivity kansaského Fedu v dubnu dosáhl -4 b. při očekávání -5 b.
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 18. dubnu vzrostly o 88 mld. kubických stop
- Pražská burza ve čtvrtek na kladné nule
- USA: Prodeje existujících domů v březnu meziměsíčně klesly o 5,9 % na 4,02 mil. při očekávání -3,1 %
- Americké akcie posilují, výsledky zveřejnilo IBM, Procter & Gamble, PepsiCo a další
- Komerční banka dnes na valné hromadě schválila výplatu dividendy ve výši 91,30 Kč za akcii
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech