Makroekonomický výhled pro tento týden: Inflace (eurozóna), HDP (eurozóna), PPI (ČR)
Tento týden přinese mnoho makroekonomických dat. Primárně se ale budeme pohybovat v eurozóně, kde se dozvíme HDP i CPI. V tuzemských vodách zjistíme vývoj indexu výrobních cen.
Pondělí
Dnešek přinese jen pár makroekonomických událostí. Konkrétně se dozvíme průmyslovou výrobu za březen v eurozóně. U ní se očekává meziměsíční pokles o 2,4 % primárně kvůli poklesu v irské výrobě.
V USA se zveřejní Newyorský výrobní index, u kterého se očekává za měsíc květen pokles o 4 b. a čistý příliv kapitálu, jehož předchozí hodnota byla 28 mld. USD.
Úterý – HDP v eurozóně
Úterý přinese mnoho ostře sledovaných makrodat z eurozóny. Konkrétně jde o sezónně očištěný HDP za první kvartál, u kterého se očekává meziroční růst o 1,3 %. Dále se dovíme obchodní bilanci a vývoj zaměstnanosti, za březen, bočekává se, že míra nezaměstnanosti bude 3,8 %.
V Německu se zveřejní průzkumy ZEW za květen, a to indexy očekávání a současných podmínek. ZEW bude jeden z prvních z významných průzkumů zveřejněných v květnu.
V USA se dozvíme maloobchodní tržby v dubnu, které mají být primárně poháněny auty a prodeji na benzínových pumpách. Nicméně dosavadní průzkumy newyorkského Fedu ukazují na jasně zhoršující se výhled růstu maloobchodních útrat. Hodnotově se očekává meziměsíční růst o 1 %.
Dále se dozvíme průmyslovou produkci za duben, u které se očekává stagnace. Dále využití kapacit, u kterých se vyhlíží využití na 79,7 %. A poté podnikové zásoby a index realitního trhu NAHB za březen.
Středa – CPI v eurozóně
Ve středu budeme pokračovat v důležitých datech v eurozóně. Dopoledne nás totiž čeká dubnový meziroční vývoj CPI dle konečných dat. Předběžná data indikovaly růst na 6,9 %, nyní se očekávání zvýšilo na 7 %. Očekává se, že již druhý měsíc v řadě bude inflace meziročně nižší. Prezidentka evropské centrální banky Christina Lagarde uvedla: „Budeme se ohlížet po udržitelném způsobu, jak snižovat inflaci.“
Později odpoledne pokračujeme v USA, kde se dozvíme hodnoty započatých výstaveb a počet nově vydaných stavebních povolení za duben.
Čtvrtek – PPI v ČR
Ráno se dozvíme tuzemská data výrobních cen za duben, očekává se meziroční růst o 7,5 %
V USA navážeme na středeční data indexem výrobní aktivity filadelfského Fedu, u kterého se za květen očekává obnova. Stav zásob se postupně zlepšuje s pesimistickým výhledem poklesu poptávky. V dubnu se očekává pokles prodejů existujících domů, konkrétně na 4,29 mil.
Pátek – PPI v Německu
Týden uzavřeme německým vývojem indexu výrobních cen za duben, u kterého se očekává meziroční růst o 4,3 %.
Zdroj: Bloomberg
Aleš Mendl, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %