ČEZ: komentář k záměrům vlády upravit regulatorní rámec týkající se možné transformace společnosti
Jakkoliv dnešní zveřejněné záměry vlády upravit regulatorní rámec týkající se možné transformace (rozdělení) ČEZu přispívají ke zvýšení nejistoty a politického rizika, tak stále v celkovém kontextu vnímáme potenciální transformaci ČEZu a její konsekvence pro vypořádání minoritních akcionářů jako podpůrný faktor pro cenu akcie. Bylo to zřejmé jak v minulých letech, tak v nedávné minulosti, kdy akcie ČEZ se od loňského prosince poměrně rychle posunuly, právě i pod vlivem spekulací ohledně potenciálních transformačních kroků, z lokálních minim kolem 750 Kč přes úrovně 900 – 1000 Kč vykazovaných v lednu a únoru až k hranici poblíž 1200 Kč dosahované v posledních dnech a týdnech.
Dnešní informace nás jen utvrzují v tom, že vláda o transformaci ČEZu reálně uvažuje a připravuje se na ni. Již dříve političtí představitelé indikovali, že v této záležitosti by chtěli mít jasno do konce letošního roku. Domníváme se, že již na letošní červnové valné hromadě by restrukturalizace společnosti mohla být jedním z důležitých témat.
I přes nedávnou korekci tržních cen elektřiny z loňských extrémních úrovní zůstává fundament na energetických trzích stále poměrně příznivý. ČEZ by podle našich odhadů i letos měl prodávat svoji silovou elektřinu za výrazných 125 – 130 EUR/MWh (nárůst oproti loňským 100 EUR/MWh), což by i přes existenci odvodů z tržeb (cenové stropy) mělo generovat provozní ziskovost výrazně přes 100 mld. Kč (náš odhad poblíž 120 mld. Kč, ČEZ nově očekává 105 – 115 mld. Kč). Nadále slušný fundament podporuje i managementem navržená letošní dividenda ve výši 117 Kč na akcii.
V tuto chvíli, pod vlivem výše zmíněných fundamentálních faktorů a indikací směřující k nějaké formě restrukturalizace ČEZu, se nedomníváme, že akcie ČEZ by měly pokračovat v další výraznější korekci. Za dané situace vnímáme cenu akcie ČEZ poblíž úrovně 1000 Kč jako férovou a aktuálně tak nemáme důvod měnit naše doporučení „držet“.
Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes na pražské burze klesly o 8,04 % na 1041 Kč, na RM-SYSTÉMu oslabily o 8,1 % na 1044 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním