Úvod
>
Zpravodajství
>
Zprávy z burzy
>
Colt CZ oznámil zahájení zrychleného prodeje části akcií (rozšířený komentář)
Colt CZ oznámil zahájení zrychleného prodeje části akcií (rozšířený komentář)
Colt CZ obdržel od určitých akcionářů oznámení týkající se zahájení prodeje části akcií prostřednictvím zrychleného úpisu akcií. Mohlo by se jednat o prodej až 599 035 ks akcií, tedy 1,74 % z celkového objemu emitovaných akcií. Prodej akcií oznámili akcionáři, kteří tyto akcie získali jako část vypořádání za prodej amerického výrobce ručních palných zbraní Colt. Očekáváme při zahájení obchodování negativní reakci akcií Colt CZ na tuto zprávu.
Bližší informace ke zrychlenému úpisu získáte na dealingu Fio banky na čísle 224 346 493.
Rozšířený komentář (doplnění první zprávy vydané v 9:02 hod.):
Bližší informace ke zrychlenému úpisu získáte na dealingu Fio banky na čísle 224 346 493.
Rozšířený komentář (doplnění první zprávy vydané v 9:02 hod.):
Jedná se již o druhou transakci tohoto druhu. V rámci prvního zrychleného úpisu (ke kterému došlo v listopadu 2021) akcionáři prodali celkem 770 057 ks akcií, což tehdy znamenalo 2,3 % akcií společnosti.
Zrychlené prodeje akcií souvisí s tehdejší akvizicí amerického Coltu. Tehdejší Česká zbrojovka (později přejmenovaná na Colt CZ) oznámila akvizici v únoru 2021, resp. její dokončení v květnu 2021. Součástí vypořádání byla i platba formou akcií. Ihned při vypořádání akvizice v květnu 2021 tehdejší prodávající amerického Coltu získali cca 1,1 mil. ks akcií České zbrojovky s tím, že dalších až cca 1,1 mil. ks akcií mohou získat v budoucnosti v závislosti na dalším vývoji hospodaření společnosti. A jelikož Colt CZ vykazoval příznivý vývoj ziskovosti, tak k dalším emisím postupně docházelo: v první fázi došlo k emisi cca 365 tis. ks (červen 2022), druhá emise (rovněž v objemu cca 365 tis. ks) se pak uskutečnila letos v květnu.
Celkem tak tehdejší majitelé amerického Coltu v rámci vypořádání akvizice obdrželi již cca 1829 tis. ks akcií Coltu CZ, přičemž v rámci zrychlených úpisů prodali 770 tis. ks, resp. včetně aktuálně oznámeného úpisu to může být až cca 1369 tis. ks. Po dokončení aktuálního zrychleného prodeje by tak měli držet ještě zhruba 460 tis. ks akcií Coltu CZ. Pokud k tomuto objemu ještě přičteme možnou další potenciální tranši emise akcií související s vypořádáním akvizice amerického Coltu v předpokládaném objemu cca 365 tis. ks, pak tehdejší majitelé amerického Coltu mohou podle našeho názoru v budoucnu provést ještě další zrychlené prodeje, a to až v objemu 825 tis. ks akcií (tedy zhruba 2,4 % akcií z celkového objemu emitovaných akcií Coltu CZ).
Očekáváme, že aktuálně oznámený zrychlený prodej akcií by mohl být dokončen v průběhu dnešního dne. Poslední zrychlený prodej z listopadu 2021 proběhl se 7,4% diskontem vůči tehdejšímu kurzu akcie Colt CZ. Domníváme se, že aktuální zrychlený prodej by mohl proběhnout s obdobným diskontem. To by indikovalo cenu poblíž 555 Kč a značilo by to poměrně atraktivní 6,8násobek letošní námi očekávané EV/EBITDA. Pokud bychom vzali v potaz optimistickou variantu letošního výhledu EBITDA ze strany samotného managementu společnosti, pak se akcie Colt CZ dostávají ještě na zajímavější násobek posazený do rozmezí 6 – 6,3x EV/EBITDA 2023. Po dokončení zrychleného prodeje tak podle našeho názoru mají akcie Colt CZ potenciál se postupně vracet na vyšší úrovně.
Včera akcie Colt CZ (BAACZGCE) na pražské burze uzavřely na hodnotě 595 Kč. Aktuálně klesají o 5,6 % na 562 Kč, na RM-SYSTÉMu oslabují o 4,5 % na 570 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Colt: Andrej Babiš uvažuje o speciálním zdanění pro zbrojní sektor, pnutí ohledně cel polevilo
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Zbrojařská společnost Colt CZ Group vydala prohlášení k zavedení cel USA na výrobky z EU
- Colt CZ: výrobní, geografická a produktová diverzifikace by měla tlumit efekt amerických cel
- Colt nižší dividendu kompenzuje buybackem, získané akcie chce použít na případné další akvizice
Nejnovější:
- Na závěr týdne další pokles hodnot indexů v USA.
- Nasdaq roste, DJI klesá.
- Frankfurtská burza v poslední seanci tohoto týdne mírně oslabila
- Charles Schwab reportoval za 1Q, čisté výnosy a očištěný zisk na akcii byly mírně nad očekáváním
- State Street oznámila výsledky za 1Q, celková aktiva pod správou zaznamenala mírný pokles
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 11. dubnu vzrostly o 16 mld. kubických stop
- Akcie na pražské burze v závěru zkráceného týdne rostly
- Americké akcie v úvodu obchodování rostou, reportovaly UnitedHealth, American Express a další
- American Express v 1Q reportovala zisk na akcii nad očekávání a potvrdila svůj roční výhled
- Americké futures se obchodují smíšeně