Čínská ekonomika zpomaluje růst, nezaměstnanost mezi mladými je na rekordních číslech
Čínský HDP nenaplnil očekávání, rostl o 6,3 % oproti očekávaným 7,3 %. Nezaměstnanost mezi mladými (16-24) je nad 20 % třetí měsíc v řadě.
Čínská ekonomika meziročně rostla tempem 6,3 % a nenaplnila očekávání analytiků 7,3 %. Růst je navíc měřen oproti minulému roku, který byl kvůli coronavirovým opatřením považován za slabý.
V reakci na to snížilo několik bank očekávání růstu čínské ekonomiky v tomto roce. Například J.P. Morgan snížil očekávaný růst na 5 % z předchozího odhadu 5,5 %. Morgan Stanley snížil na stejnou úroveň z předchozích 5,7 %.
Toto může ohrozit plán čínského politbura na 5 % růst. Politburo bude jednat později tento měsíc. Podle některých analytiků však není pravděpodobné, že čínská vláda bude reagovat podstatným fiskálním stimulem.
Podle analytika Lu Tinga, hlavního ekonoma pro Čínu v Nomura Holdings, Čína bude reagovat dvojím snížením sazeb o 10 bazických bodů a zavedením fiskálních převodů lokálním vládám. Lu se však domnívá že fiskální stimulací se nemusí povést věci obrátit k lepšímu. Jako konkrétní faktory uvádí slabý sentiment spotřebitele a kolaps prodeje pozemků, který tvoří podstatnou část příjmu lokálních vlád.
Analytik Fredric Neumann hlavní ekonom pro Asii v HSBC Holdings uvedl, že přílišná stimulace poptávky může být „kontraproduktivní, jelikož prohloubí zadlužení a zdůrazní nerovnováhy v ekonomice, jako třeba přílišná závislost na residenční výstavbě“.
Názory na to, co mělo růst vést, se liší. Někteří analytici očekávali, že růst povedou investice a realitní trh, jiní očekávali silného čínského spotřebitele.
Čínské exporty meziročně poklesly o 8,2 %, jelikož jsou zasaženy západním zvyšování sazeb. Investice do realit se za první pololetí snížily o 7,9 % meziročně. Prodeje komerčních nemovitostí dle prodané plochy meziročně klesly o 5,3 %. Maloobchodní tržby se zvýšily o 3,1 % meziročně, v květnu však meziročně rostly o 12,7 %. Růst se navíc zaznamenává oproti minulému roku, který byl zasažen opatřeními proti covidu a který je považován za slabší.
Analytik Louis Kuijs řekl: „Jestliže je export i realitní trh slabý, nemůžeme toho mnoho očekávat od průmyslového sektoru.“
Nejvíce zarážejícím je však nezaměstnanost mezi mladými (mezi 16 a 24 lety), která dosahuje 21,3 %. Dle některých analytiků je toto spíše strukturální problém. Tato nezaměstnanost je v letních měsících obvykle vyšší, neboť si čerství absolventi univerzit ještě hledají uplatnění.
Nad čínskou ekonomikou se podle některých analytiků také zatahuje mrak deflace. Obavy z deflace jsou výsledkem především nulové inflace v červnu a záporného HDP deflátoru za druhé čtvrtletí.
„Čínské zotavení jde od desíti k pěti,“ uvedl ekonom Harry Murphy Cruise z Moodys Analytics v poznámce klientům. „Rok 2023 se stále více jeví jako rok, který by Čína radši zapomněla,“ dodal.
Zdroj: Bloomberg, Financial Times, Wall Street Journal
Tobiáš Kohout
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Smíšený vývoj na Wall Street
- Německá burza uzavřela úterní seanci růstem
- Pražská burza umazala část pondělních ztrát
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v únoru na 7568 tis. při očekávání 7658 tis.
- USA: ISM ve výrobě v březnu na 49,0 b. při očekávání 49,5 b.
- USA: Stavební výdaje v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,7 %
- Americké akcie oscilují kolem nuly, oslabují akcie aerolinek po snížení doporučení
- USA: PMI ve výrobě dosáhl v březnu dle konečných dat 50,2 b.
- Americké futures kontrakty oslabují, Dow Jones futures -0,51 %
- ČR: Schodek státního rozpočtu dosáhl v březnu 91,2 mld. Kč