Ředitel Kofoly Buryš: nadále příznivá poptávka a indikace přiblížení se horní hraně výhledu EBITDA
Daniel Buryš, člen představenstva a ředitel stěžejního česko-slovenského segmentu ve společnosti Kofola, v rozhovoru pro deník e15 mimo jiné hovoří o nadále příznivém vývoji prodejů a letošní EBITDA zisk vidí spíše u horní hranice výhledu.
Příznivý spotřebitelský sentiment
Buryš si pochvaluje prodejní výsledky v letních měsících, mluví o rekordních prodejích v červenci a srpnu. Kofola tak v tomto směru navazuje na pozitivní rétoriku z posledních týdnů, když na letním setkání s analytiky indikovala povedený 2Q 2024 (výsledky ze letošní druhý kvartál Kofola zveřejní 23. září).
Objemy prodejů se po loňském téměř 8% poklesu letos zotavují. Výrazně ustupující inflace letos podporuje spotřebitelský sentiment. V 1Q 2024 tak Kofola zaznamenala 6,9% meziroční růst objemů prodejů, naše první odhady za 2Q 2024 pak hovoří o růstu kolem 5 %. Za celý letošní rok zatím předpokládáme 5,5% navýšení prodejů (ve všech případech se jedná o organický růst). Buryšova příznivá indikace letních měsíců, pak může naznačovat překonání naší predikce a tedy finální růst v řádu vyšších jednotek procent. Jasněji v tomto směru bude v listopadu, kdy Kofola oznámí výsledky za 3Q.
Přiblíží se EBITDA horní hraně výhledu?
Buryš se pak vyjádřil i k letošnímu výhledu EBITDA. Ten aktuálně Kofola vidí v rozmezí 1550 – 1800 mil. Kč (jedná se o celkový výhled, tzn. včetně akvizičních příspěvků). Buryš naznačuje přiblížení k horní hranici. To by podle našeho názoru naznačovalo zejména nad očekávání příznivý příspěvek nových akvizic v podobě Pivovarů CZ a Mixa Vending. Jak uvádíme v našem včerejším komentáři, náš aktuální odhad letošní EBITDA činí 1668 mil. Kč. To znamená cca 15% organický růst a akviziční příspěvek kolem 230 mil. Kč. Námi předpokládaný organický růst EBITDA je u horní hrany výhledu samotné Kofoly, tedy poblíž úrovně 1450 mil. Kč. V námi odhadovaném akvizičním příspěvku bereme v potaz začlenění Pivovarů CZ až od letošního března a rovněž rizikové faktory v podobě letošního výrazného navýšení DPH na čepované pivo.
Směřování celoroční EBITDA blíže k hranici 1800 mil. Kč by však mohlo naznačovat akviziční příspěvek k úrovni 300 mil. Kč nebo kombinaci ještě výraznějšího organického růstu (do rozmezí 1450 – 1500 mil. Kč) a akvizičního impulsu poblíž 250 mil. Kč. Letošní EBITDA zisk kolem hladiny 1750 mil. Kč bychom vnímali pozitivně.
Rizikové faktory
Buryš dále např. hovořil o situaci na Slovensku, kde se od příštího roku chystá daň ze slazených nápojů. Chystané zdanění je trhu známo, management ho mimo jiné také rozebíral na červencovém meetingu z analytiky. Je to rizikový faktor do příštího roku. Kofola na Slovensku počítá s výraznějším zdražením slazených nápojů a významnějším (dvojciferným) poklesem tamních prodejů. Debata o zavedení daně z cukru se objevuje i na tuzemské politické scéně. Konkrétní plány a závěry však zatím nevznikly.
Akcie Kofoly (BABKOFOL) dnes na pražské burze posilují o 3,12 % na 331 Kč. Na RM-SYSTÉMu rostou o 3,42 % na 333 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Ředitel Kofoly hovoří o spotřebitelském sentimentu, pivním segmentu či dani z cukru na Slovensku
- Ředitel Kofoly Daniel Buryš potvrdil ukončení spolupráce se společností Rauch
- Kofola: konferenční hovor s managementem společnosti
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za 3Q 2024
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 3Q 2024
Nejnovější:
- Zámořské akcie posílily, přesto končí týden ve ztrátě
- Americké akcie v závěru týdne silně rostou
- DAX zakončil týden ve ztrátě
- Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
- Pražská burza v pátek klesala
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v prosinci na 74 b.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v prosinci dle předběžných dat na -14,5 b. při očekávání -14 b.
- Americké akcie v úvodu obchodování mírně oslabují, daří se akciím farmaceutického giganta Eli Lilly
- Zámořské futures oslabují
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v listopadu meziročně vzrostl o 2,4 %, při očekávání 2,5 %