Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Makroekonomický výhled pro tento týden: Index PMI napříč regiony, zasedání ČNB, deflátor PCE v USA

Makroekonomický výhled pro tento týden: Index PMI napříč regiony, zasedání ČNB, deflátor PCE v USA

23.9.2024 17:12

Čeští ekonomové budou tento týden vyhlížet především další snížení sazeb ČNB. Napříč regiony pozornost poutaly pondělní reporty sentimentu z průmyslu, v USA to bude páteční report deflátoru PCE, který je Fedem nejvíce sledovanou cenovou hladinou.

Minulý týden bylo v popředí zájmu zasedání amerického Fedu, který nakonec přistoupil ke snížení sazeb o půl procentního bodu místo nejčastějšího čtvrtprocentního kroku. Guvernér Jerome Powell ovšem zároveň uvedl, že tím Fed nechce naznačit tempo dalšího snižování.

Jakub Seidler novým členem bankovní rady, středeční zasedání

Český prezident v pátek oznámil, že po odchodu respektovaného ekonoma Tomáše Holuba z bankovní rady České národní banky, který se zapsal do povědomí již jako ředitel sekce měnové, na jeho místo od prosince jmenuje Jakuba Seidlera. Ten svou kariéru v ČNB odstartoval a jako též zvučné jméno se do ní vrací z České bankovní asociace.

Tuto středu však ČNB zasedá ještě ve starém složení a ekonomové od ní očekávají snížení sazeb o čtvrt procentního bodu z 4,50 %.

Sentiment společností a domácností

Do toho týdne jsme vstoupili indexy nákupních manažerů PMI, kdy za odhady zaostalo mj. Německo, Velká Británie nebo eurozóna. Slabší byl i odpoledne zveřejněný PMI za americký průmysl, ovšem zde jsou (alespoň) služby bezpečně nad 50bodovou hranicí mezi expanzí a kontrakcí.

Podle agentury Reuters se jedná o nejprudší pokles německého průmyslu za sedm měsíců, který indikuje, že se německá ekonomika přehoupla do recese (definované jako dva kvartály poklesu HDP po sobě).

Na tento report zareagovalo euro oslabením a výnosy dvouletých německých dluhopisů klesly pod výnosy 10letých v očekávání, že Evropská centrální banka přistoupí k rychlejšímu snižování sazeb. Tento týden však z evropských centrálních bank vedle ČNB zasedá pouze švédská Riksbank, od které se ve středu očekává snížení o 0,25 p. b. z 3,50 b., a švýcarská SNB, od které se čeká stejně velký krok z 1,25 % ve čtvrtek.

V úterý tak bude ostře sledovaný německý index Ifo, který patří mezi nejspolehlivější brzké indikátory německé ekonomické aktivity. Podobně jako u PMI, i zde by na tom měl být nejhůře sektor průmyslu. Ve čtvrtek ho doplní sentiment italských firem, v pátek cenové reporty z Francie a Španělska.

V úterý bude zveřejněna také česká spotřebitelská a podnikatelská důvěra, který by si měla meziměsíčně polepšit, v pátek s naopak pohoršením eurozóna.

Americké objednávky kapitálových výdajů, PCE deflátor, HDP a realitní trh

Podle ekonomů Bloombergu by nižší sazby skrze nižší úrokové náklady mohly podpořit kapitálové výdaje, ovšem v dalších měsících bude přetrvávat nejistota ohledně listopadových prezidentských voleb. Na celkových objednávkách by se měl negativně projevit segment dopravy, když Boeing za srpen obdržel 22 objednávek, zatímco v červenci to bylo 72.

Data cenových indexů CPI a PPI za srpen podle ekonomů Bloombergu naznačují, že by jádrový PCE deflátor mohl meziměsíčně vzrůst o 0,15 %, v souladu s inflačním cílem Fedu, ovšem meziroční změna bude nepříznivě ovlivněna kalendářním efektem, a tak na této bázi by jádrová PCE inflace měla zrychlit o 0,1 p. b. na 2,7 %.

Zveřejněna bude také třetí, konečná revize amerického hrubého domácího produktu za 2Q, která historicky obvykle přináší menší změny než druhá revize, a např. údaje z realitního trhu.

Zdroj: Bloomberg, Reuters


Jan Tománek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,4826225,84138
USD23,5573024,86470
GBP29,5091431,14686
CHF26,1936427,64736
PLN5,733596,05181

Kompletní informace zde