Americká burza: Představení technologického indexu Nasdaq-100 a navázaných ETF
Co je index Nasdaq-100? Jak do něj investovat prostřednictvím ETF? Jak se liší od indexu S&P 500?
V našem seriálu „Americká burza“ jsme si nejdříve představili historický index Dow Jones, nejdůležitější světový index S&P 500, minule také historii burzy Nasdaq a technologický index NASDAQ Composite. Máme tak za sebou trojici nejcitovanějších amerických indexů.
Představení indexu Nasdaq-100
Index NASDAQ Composite, který obsahuje všechny akcie z Nasdaqu, je sice často zmiňovaný, obchodovanější je ale index Nasdaq-100, který si představíme dnes.
100 největších nefinančních akcií burzy Nasdaq
V roce 1985 burza Nasdaq přišla s indexem Nasdaq-100, který obsahuje stovku největších nefinančních společností listovaných na Nasdaqu. Sto největších finančních společností je potom zařazeno v indexu Nasdaq Financial-100, i když ten dnes již není tak sledovaný.
Sektorová klasifikace Nasdaq-100
Vzhledem k tomu, že burza Nasdaq používá odlišnou sektorovou klasifikaci než index S&P 500, je srovnání pracnější. Pro zajímavost uvádíme graf od Nasdaqu s porovnáním z konce roku 2019 od burzy Nasdaq.
Z grafu je zřetelná dominance technologického sektoru u indexu Nasdaq-100 a naopak absence sektorů producentů energie, základních materiálů a především finančních společností, které naopak u indexu S&P 500 mají téměř pětinovou váhu.
Dividendový výnos Nasdaq-100
Dividendový výnos indexu Nasdaq-100 za posledních 12 měsíců činí poměrně nízkých 0,73 %. Dividendy však zachycují jen menší část kapitálu, které americké společnosti navrací svým akcionářům. Na zpětný odkup akcií společnosti z indexu Nasdaq-100 za poslední rok vynaložily necelých 300 mld. USD, téměř čtyřikrát tolik než na dividendy, uvedla v červnu 2019 burza Nasdaq.
Obecně jsou to právě technologie, které patří mezi sektory s největšími částkami vynakládanými na zpětné odkupy akcií. Vzhledem k výrazné váze technologií v indexu Nasdaq-100 jsou tak u něj zpětné odkupy ještě důležitější než u indexu S&P 500 a nelze koukat jen na dividendový výnos.
Porovnání indexů S&P 500 a Nasdaq-100
Z hlediska geografické expozice je index Nasdaq-100 oproti S&P 500 exponovanější vůči zahraničním trhům, které mu v roce 2019 přinesly 46 % tržeb, zatímco indexu S&P 500 jen 39 %.
Vývoj geografické expozice indexu Nasdaq-100
Burza Nasdaq ráda zdůrazňuje technologické a růstové zaměření svého vlajkového indexu Nasdaq-100 oproti hlavnímu americkému indexu S&P 500.
Porovnání vývoje růstu zisku, výnosů a dividend u indexu Nasdaq-100 (vlevo, NDX) a S&P 500 (vpravo, SPX) mezi roky 2003 a 2019
Technologické společnosti také výrazně investují do výzkumu a vývoje. Společnosti v indexu Nasdaq-100 v roce 2019 v průměru na výzkum a vývoj vydaly 10,5 mld. USD, zatímco průměrná firma z indexu S&P 500 jen 4,8 mld. USD, uvádí Nasdaq v prezentaci o indexu Nasdaq-100. Vůči tržbám investice na výzkum a vývoj činily 11,9 % u Nasdaq-100 a 8,8 % u S&P 500.
Standardně uváděná verze indexu Nasdaq-100 je cenová, ovšem existuje i verze zahrnující celkový výnos včetně dividend (Nasdaq-100 Total Return), který existuje od roku 2009.
Vývoj indexu Nasdaq-100 (zelená) a indexu Nasdaq-100 Total Return (oranžová, hodnoty před rokem 2009 dopočítány)
Rebalancování indexu
Změna složení indexu Nasdaq-100 od roku 1998 probíhá jednou ročně třetí prosincový pátek. Index je vážený z hlediska upravené tržní kapitalizace, aby žádná velká společnost neměla příliš velký podíl (k uplatnění těchto pravidel došlo v roce 1998 v souvislosti se spuštěním prvního ETF). Každé čtvrtletí dochází k rebalancování. Podrobnosti o metodologii indexu zde.
Jak investovat do indexu Nasdaq-100?
Index Nasdaq-100 patří mezi nejobchodovanější indexy. Od roku 1994 jsou na něj navázané opce, od roku 1996 futures a existují také další finanční instrumenty. Prostřednictvím Fio banky se nabízí investice do jednotlivých akcií z indexu, ETF a futures.
Níže uvedené tituly nejsou kompletní seznam, nejedná se ani o investiční doporučení nebo nabídku, pouze o výčet pro vzdělávací účely. Další instrumenty uvádí Nasdaq zde. https://www.nasdaq.com/Nasdaq-100/ways-to-invest
ETF navázané na index Nasdaq-100
ETF jsou burzovně obchodované fondy, s jejichž podílovými listy se obchoduje stejně jako s normálními akciemi. Více o konceptu ETF naleznete např. v tomto článku o obchodování indexu S&P 500. Tento článek obsahuje mimo jiné vysvětlení, proč a jak mohou i nadále čeští občané bez omezení obchodovat americká ETF.
QQQ: Druhé nejvíce obchodované americké ETF
V březnu 1999 byl společností Invesco uvedený veřejně obchodovaný fond (ETF) „PowerShares QQQ Trust“ s tickerem QQQ, který má právní formu trustu. Skrze toto ETF bylo v prosinci 2020 zainvestováno téměř 146 mld. USD, díky čemuž se jedná o páté největší ETF. Jedná se také o druhé nejobchodovanější ETF v USA.
Net expense ratio (nákladovost) dosahuje 0,20 % ročně a v posledních 45 dnech se na něm v průměru zobchodovalo 9,44 mld. USD denně a průměrný spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) činil v průměru 0,01 %. Dividendy z držených akcií ETF distribuuje kvartálně.
Prostřednictvím Fio banky lze úvěrem na obchodování (tzv. margin) financovat až 80 % hodnoty pozice v titulu QQQ. Pro nákup pozice např. za 1000 USD tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 200 USD.
Tým společnosti Invesco v březnu 2019 oslavil 20 let existence tohoto ETF před slavnou budovou Nasdaq MarketSite na Times Square
QQQM: Menší a levnější ETF na index Nasdaq-100
V říjnu 2020 společnost Invesco spustila také otevřený fond „The Invesco Nasdaq 100 ETF“ s tickerem QQQM. Jeho výhodou oproti QQQ je nižší nákladovost, která činí 0,15 % ročně a také nižší cena, která v době psaní článku činila přibližně 125 USD, zatímco u QQQ přibližně 300 USD.
Drobným investorům tak QQQM nabízí plynulejší práci s pozicí, i když se zatím jedná o malé ETF s 0,3 mld. aktiv a průměrným zobchodovaným objemem 8,4 mil. USD denně.
Inverzní a pákové ETF navázané na index Nasdaq-100
Před otevřením pozice v inverzních nebo pákových ETF se ujistěte, že důkladně rozumíte principům jejich fungování. Zejména při delším držení takových instrumentů může být jejich výkon negativně ovlivněn podstatou podkladových aktiv a volatilitou.
Např. emitent níže zmiňovaných inverzních a pákových ETF ProShares tyto efekty vysvětluje zde.
Inverzní ETF pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu Nasdaq-100
Krátkodobě spekulovat na pokles indexu Nasdaq-100 lze například prostřednictvím reverzního ETF „ProShares Short QQQ“ s tickerem PSQ.
Tento instrument kopíruje vývoj indexu Nasdaq-100 inverzně, tj. o co hodnota indexu procentuálně za den klesne (vzroste), o tolik by měla vzrůst (klesnout) hodnota tohoto ETF před poplatky a náklady. Díky inverznímu vztahu s indexem Nasdaq-100 se tedy spekulace na jeho pokles otevře nakoupením tohoto instrumentu.
Marginovým úvěrem od Fio banky lze krýt až 80 % pozice v titulu PSQ.
Pákové ETF pro krátkodobou spekulaci na růst indexu Nasdaq-100
Alternativou k marginovému účtu pro krátkodobou spekulaci na růst indexu může být například instrument „ProShares Ultra QQQ“ (ticker QLD) s 2násobnou denní pákou, respektive „ProShares UltraPro QQQ“ (ticker TQQQ) s 3násobnou denní pákou.
Pákové ETF pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu Nasdaq-100
Alternativou k marginovému účtu pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu může být např. instrument „ProShares UltraShort QQQ“ (ticker QID) s 2násobnou denní inverzní pákou, respektive „ProShares UltraPro Short QQQ“ (ticker SQQQ) s 3násobnou denní inverzní pákou.
Futures na index Nasdaq-100
Prostřednictvím Fio banky lze obchodovat futures kontrakty na index Nasdaq-100. Konkrétně mini futures a od září 2019 také nejmenší micro futures, u kterých počáteční marže aktuálně činí již přístupnějších 1900 USD.
Výhodou futures jsou dlouhé obchodní hodiny. Investoři tak můžou reagovat na události i v době, kdy jsou akciové trhy zavřené. S akciemi se v hlavní obchodní fázi obchoduje od 15:30 do 22:00, obchodní hodiny futures jsou níže.
Obchodní hodiny pro akciové futures
Seriál článků o amerických indexech
V dalších dílech našeho seriálu „Americká burza“ se podíváme na indexovou rodinu Russell a následně na jednotlivé sektory indexu S&P 500 a ETF, které je sledují.
Sledujte proto náš Twitter @Fio_investice, ať vám neuteče. Jako autor článku také na @JanTomanekFio ocením zpětnou vazbu a rád zodpovím případné dotazy.
Všechny články z tohoto seriálu také naleznete v rozcestníku zde.
Zdroje
Řadu informací o indexu Nasdaq-100 naleznete na stránkách burzy Nasdaq. Další zdroje: The Wall Street Journal, Investopedia, Motley Fool, ETF.com, ETFdb.com
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 4Q 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 4Q 2024
- Karo Leather: Investiční doporučení a cílovou cenu dáváme do revize
- Podzimní START day pohledem analytika Fio banky
- Vydáváme novou analýzu na akcie Kofola ČeskoSlovensko s cílovou cenou 410 Kč a doporučením „Koupit“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024