Představení technologické společnosti NortonLifeLock
Představení americké technologické společnosti NortonLifeLock, která usiluje o fúzi s Avastem, za který by mohla zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (aktuálně 186,7 miliard Kč). Transakce má být vypořádána částečně v hotovosti, částečně ve formě akcií NortonLifeLock.
Základní informace
NortonLifeLock, do listopadu 2019 nesoucí název Symantec, je společnost spadající do sektoru technologií. Založena byla v roce 1982 Garym Hendrixem se záměrem specializovat se na produkty umělé inteligence. Sídlí ve městě Tempe ve státě Arizona. Jedná se o firmu s největší kyberbezpečnostní platformou na světě.
Vlajkovými loděmi jsou antivirové programy Norton a Avira a ochránce identity LifeLock. Tyto produkty pomáhají uživatelům odhalovat hrozby, zabraňovat škodám a napravovat potenciálně nastalé újmy způsobené kyberzločinci. Společnost prodává řešení v oblasti kyberbezpečnosti primárně přímo svým zákazníkům skrze webové stránky Norton a Avira, nepřímý prodej uskutečňuje prostřednictvím svých partnerů. Počet uživatelů využívajících antivirových programů NortonLifeLock činil ke konci fiskálního roku 2021 přes 80 milionů, z toho 50 milionů představují platící uživatelé.
Celkový počet uživatelů internetu ve světě čítá 5 miliard. Přes 80 milionů uživatelů využívá produkty NortonLifeLock (placené i neplacené verze), společnost se tak stará o bezpečnost stovek milionů zařízení a digitálních identit. Zhruba 50 milionů uživatelů za služby antivirové firmy platí, z toho 23 milionů uživatelů provádí přímý nákup. Komplexní ochranu Norton 360 využívá 13 milionů uživatelů. Zdroj: NortonLifeLock
Nejdůležitější geografickou oblastí, kde společnost podniká, je americký kontinent. O tom svědčí také fakt, že více než 70 % celkových výnosů pochází právě z tohoto regionu. Přibližně 15 % výnosů generuje společnost v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika), zbytek pochází z Asie.
Společnost působí na všech významných světových trzích. Zdroj: NortonLifeLock
Strategie společnosti
Šest důležitých prvků tvoří firemní strategii, která je směřována na růst zisku. K jeho podpoře je poskytována komplexní a snadno použitelná, interně vybudovaná platforma.
Prvním prvkem je expanze postavení lídra na trhu prostřednictvím neustálého vylepšování poskytovaných řešení a služeb. Společnost chce docílit růstu podniku investicemi do výzkumu a vývoje a prováděním akvizic, které ji pomohou rozšířit pole působnosti do dalších oblastí.
Dalším prvkem je růst zákaznické základny napříč všemi kanály. NortonLifeLock své produkty nabízí přímo svým zákazníkům, nepřímo prostřednictvím partnerů. Využívá také obchodní model freemium (základní produkt zdarma, platba za prémiovou službu).
NortonLifeLock dále uvádí, že plánuje investovat do vyšší retence zákazníků. Zaměří se na optimalizaci a zvyšování hodnoty služeb, jež poskytuje zákazníkům. Cílí na budování dlouhodobých vztahů se zákazníky.
Společnost věří, že díky silné zákaznické spokojenosti bude schopna navýšit prodeje stávajícím zákazníkům. Firma provozuje platformu Norton 360, přičemž zákazníci si mohou vybrat z více úrovní členství. Cílem je převést uživatele samostatných produktů na komplexní produkt Norton 360.
Společnost dle svých slov těží z vlastní zákaznické podpory, která je údajně v oblasti kyberbezpečnosti nejrozsáhlejší zákaznickou podporou na světě.
Posledním prvkem je využití značky k pohánění růstu. Norton uvádí, že podle některých průzkumů má o značce povědomí 89 % lidí.
Čísla za uplynulý FY 2021
V posledním úplném fiskálním roce, jenž skončil 2. dubna 2021, společnost dosáhla mírného meziročního růstu výnosů o 2 % na 2,55 mld. USD. Zásluhu na tom má vyšší počet prodaných produktů. V porovnání s rokem 2020 došlo k nárůstu počtu zákazníků, míra retence zákazníků zůstala stabilní a průměrný výnos na jednoho zákazníka setrval také na stejné úrovni. Negativně se do výnosů propsal prodej segmentu ID Analytics do rukou datové firmy LexisNexis Risk Solutions. Provozní zisk zaznamenal meziroční skok o 152 % na 896 mil. USD. Očištěný zisk společnost navýšila oproti roku 2020 o 54 centů na 1,44 USD na akcii.
V tomto fiskálním roce oznámil NortonLifeLock akvizici společnosti Avira, která poskytuje řešení v oblasti kyberbezpečnosti především v Evropě a na klíčových rozvojových trzích. Cena transakce činila zhruba 360 mil. USD a proběhla celá ve formě hotovosti.
Meziroční srovnání růstu objednávek, růstu výnosů (při zanedbání vývoje měnových kurzů) a provozní marže ve fiskálních letech 2020 a 2021. Zdroj: NortonLifeLock
Provozní ukazatele: První nárůst počtu zákazníků od roku 2014, retence zákazníků (procento z celkového počtu zákazníků, které společnost byla schopna udržet), průměrný výnos na uživatele. Zdroj: NortonLifeLock
Hospodářské výsledky za 1Q FY 2022
NortonLifeLock 27. července zveřejnil hospodářské výsledky za první kvartál fiskálního roku 2022.
Výnosy společnost vykázala ve výši 686 mil. USD, což je o 12 % více než ve stejném období předchozího roku. Překonala tím průměrná očekávání analytiků 670,8 mil. USD a jen těsně nedosáhla na nejoptimističtější analytický odhad 688 mil. USD. Očištěný zisk na akcii meziročně vzrostl o 35 % na 0,42 USD, očekáváno bylo 0,41 USD.
Krátkodobý i dlouhodobý výhled
Na investorském dni konaném letos v květnu gigant z oblasti kybernetické bezpečnosti představil výhled na celý fiskální rok 2022 i dlouhodobější výhled na následujících 3 až 5 let. Za celý fiskální rok 2022 společnost v položce očištěného zisku čeká 1,65 až 1,75 USD na akcii, analytici čekali číslo blíže horní hranice, konkrétně 1,73 USD.
V dlouhodobějším horizontu 3 až 5 let cílí společnost na dosažení mety 3 USD očištěného zisku na akcii. Co se týká výnosů, ty by měly dle odhadů společnosti ve fiskálním roce 2022 růst o 8 až 10 %, v horizontu dalších 3 až 5 let očekává firma dvouciferný růst.
Mezi dlouhodobé cíle společnost řadí zdvojnásobení počtu zákazníků, dvouciferný růst a dvojnásobný zisk na akcii v porovnání s fiskálním rokem 2021. Zdroj: NortonLifeLock
S výsledky za 1Q společnost představila také výhled na 2Q. Čeká meziroční růst výnosů o 10 až 12 % na 690 až 700 mil. USD, což je vyšší číslo než analytiky očekávaných 677,4 mil. USD. Očištěný zisk by se neměl vychýlit z intervalu 0,41 až 0,43 USD, s čímž se shodují také analytici, kteří svá očekávání nastavili do středu tohoto rozmezí.
Dividendová politika a zpětný odkup akcií
Společnost započala pravidelnou kvartální výplatu dividendy poprvé v červnu roku 2013, kdy její výši stanovila na 0,15 USD na akcii. Mezitím také vyplatila několik mimořádných dividend, naposledy výrazných 12 USD na akcii v lednu roku 2020 po prodeji segmentu firemní bezpečnosti do rukou společnosti Broadcom. Kromě toho se věnovala také zpětnému odkupu akcií.
Vývoj ceny akcie společnosti NortonLifeLock v posledních 5 letech. Zdroj: Bloomberg
Ve fiskálním roce 2021 společnost navrátila akcionářům více než 600 mil. USD. Z toho 304 mil. USD ve formě zpětného odkupu akcií a 300 mil. USD na dividendách.
Současně s výsledky za 1Q společnost uvedla, že představenstvo schválilo výplatu čtvrtletní dividendy ve výši 0,125 USD k rozhodnému dni 23. srpna 2021. Výplata se uskuteční 15. září 2021.
Ve výhledu na následujících 3 až 5 let firma plánuje navracet akcionářům kapitál ve výši 100 % volného cash flow před fúzemi a akvizicemi. Záměrem je pokračovat ve zpětném odkupu akcií.
Rada ředitelů schválila 4. května povolení k zpětnému odkupu akcií za 1,5 mld. USD. Z předchozího programu zpětného odkupu zbývalo ke stejnému dni 274 mil. USD, společnost tak disponovala kapitálem necelých 1,8 mld. USD určeným na zpětný odkup akcií.
Cílem společnosti je udržovat čisté zadlužení v rozmezí 2-3násobku ND/EBITDA.
Plánovaná fúze se společností Avast
NortonLifeLock aktuálně usiluje o fúzi se společností Avast. Rady ředitelů vyslovily s transakcí jednomyslný souhlas a doporučily akcionářům hlasovat pro jejich uskutečnění. Více informací ohledně navrženého spojení obou společností jsme přinesli zde, další článek včetně pohledů analytiků chystáme.
Zdroj: NortonLifeLock, Avast, Bloomberg
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Karo Leather: Investiční doporučení a cílovou cenu dáváme do revize
- Podzimní START day pohledem analytika Fio banky
- Vydáváme novou analýzu na akcie Kofola ČeskoSlovensko s cílovou cenou 410 Kč a doporučením „Koupit“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- ČR: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024