Harmonogram obchodování s akciemi na burzách v ČR a nová obchodní fáze BCPP
Kdy probíhá obchodování s akciemi na českých burzách? Jak funguje nová obchodní fáze „Trading at Close“ Burzy cenných papírů Praha?
Aktualizováno 1. 9. 2023
Co se stane s pokynem, který investor pošle na burzu? To závisí na parametrech pokynu, ale také na probíhající obchodní fázi v čase, kdy ho investor podá. Pro každého investora je důležité znát jednotlivé obchodní režimy a harmonogram burzovního dne, aby mohl správně vyhodnotit informace z trhu a vhodně na ně zareagovat.
V tomto článku se podíváme na harmonogram obchodování akcií na dvou akciových burzách v ČR – Burze cenných papírů Praha a RM-SYSTÉMu, české burze cenných papírů. Nejdříve si však vysvětlíme jednotlivé fáze obchodního dne.
Kontinuální obchodování, aukce, přerušení obchodování a další fáze
Fáze kontinuální obchodování, která probíhá většinu obchodního dne, je pro pochopení jednoduchá – investor zadá pokyn a ten se buď ihned uspokojí, zařadí do objednávkové knihy (a čeká na uspokojení) nebo odmítne. Během této fáze jsou na trhu aktivní tvůrci trhu nebo podporovatelé likvidity, kteří u kotovaných akcií svými objednávkami přispívají ke snižování mezery mezi poptávkou a nabídkou a zvyšují celkové poptávané i nabízené množství. Díky jejich činnosti, tzv. kotování, je tak na trhu větší likvidita.
Během aukce neprobíhají jednotlivé obchody, ale burzy pouze přijímají pokyny a jejich algoritmy hledají cenu maximalizující zobchodovaný objem. Teprve po konci aukce případně dojde k obchodu. Také této fáze se mohou účastnit tvůrci trhu.
V průběhu aukce tak může dojít k tzv. překřížení poptávky a nabídky (tj. nejvyšší poptávka je vyšší než nejnižší nabídka), což občas některé investory mate, jelikož jsou zvyklí na okamžité uspokojení z kontinuálního obchodování. Nejedná se však o chybu, nýbrž indikaci, že v aukci dojde k realizaci obchodu, nestáhne-li někdo do jejího konce svou objednávku.
Obchodování formou aukcí se často používá na trzích cenných papírů s nižší likviditou a pomáhá sladit možný časový nesoulad mezi poptávkou a nabídkou. Zároveň slouží k otevření a uzavření obchodního dne nebo obnovení obchodování po jeho přerušení v rámci obchodního dne.
Při vysoké volatilitě či z jiných důvodů (např. zveřejnění informace s výrazným kurzotvorným dopadem) může na trzích dojít k prodloužení aukce nebo přerušení kontinuálního obchodování, které je pak následováno aukcí.
Během předobchodní a poobchodní fáze se neobchoduje, pouze burzy přijímají pokyny od obchodníků s cennými papíry.
Na některých zahraničních trzích, především ve Spojených státech amerických, se můžeme setkat s obchodováním mimo oficiální obchodní hodiny, které se označuje jako „obchodování extended-hours“, respektive jako „premarket“ (předburzovní nebo předobchodní fáze) před otevřením burz nebo „aftermarket“ (poburzovní nebo poobchodní fáze) po jejich uzavření. V tomto kontextu má předobchodní/poobchodní fáze odlišný význam – značí, že k obchodování nedochází na oficiálních burzovních, nýbrž na specializovaných trzích s nižší likviditou, kde nepůsobí tvůrci trhu.
Burzovní harmonogram BCPP: Obchodování od 9:00 do 16:25
Hlavní akciové trhy pražské burzy (Prime, Standard a Free) a od 1. 9. 2023 také neregulovaný trh START sdílí harmonogram obchodování. Každý obchodní den začíná předobchodní fází, ve které dochází ke sběru objednávek od obchodníků s cennými papíry. Ta na hlavních trzích BCPP probíhá od 8:00 do 8:50. Během této fáze je kniha objednávek uzavřená a obchodníci nevidí hloubku trhu.
Od 8:50 na těchto trzích BCPP probíhá úvodní aukce, během které nadále pokračuje sběr pokynů, ale již při otevřené objednávkové knize a zobrazené indikativní aukční ceně. Aukce končí přibližně v 9:00, respektive o náhodný počet vteřin později. Tomuto zpoždění se říká randomizace a slouží k zamezení manipulací s kurzy.
Od 9:00 do 16:10 probíhá již výše popsané kontinuální obchodování. Kontinuální obchodování může být v případě volatility přerušeno aukcí.
Od 16:10 do 16:15 následuje závěrečná aukce s randomizací. Dříve probíhala až od 16:20 do 16:25 a byla ukončena randomizací. S aktualizací obchodního systému Xetra T7 však pražská burza od 30. listopadu 2020 zavedla novou obchodní fázi „obchodování za závěrečnou cenu – Trading at Close (TaC)“, a tak se závěrečná aukce o pět minut posunula a došlo ke zkrácení kontinuálního obchodování.
V 16:15 je tedy v aukci určena závěrečná cena a následujících 10 minut do 16:25 se může obchodovat pouze za tuto cenu, z čehož se odvíjí i již zmíněné jméno této fáze – obchodování za závěrečnou cenu.
Tato fáze je spuštěna pouze tehdy, když dojde k obchodu v závěrečné aukci. Cenová priorita pokynů nemá v této fázi význam a používá se pouze časová priorita. Obchody jsou uzavírány průběžně a burza zveřejňuje aktuální nabídku a poptávku.
„Z logiky obchodování vyplývá, že kniha objednávek bude prázdná nebo bude k dispozici pouze jedna strana knihy objednávek,“ vysvětluje BCPP.
Následuje tzv. poobchodní fáze od 16:25 do 17:00, kdy dochází ke sběru objednávek na další den.
Burzovní harmonogram trhu START: Od 1. 9. 2023 obchodování od 9:00 do 16:25
Na trhu START se od 1. 9. 2023 obchoduje se stejným harmonogramem jako na regulovaných trzích BCPP. Obchodování tedy probíhá kontinuálně celý obchodní den a v libovolném množství.
Dříve se na trhu START obchodovalo v poledních aukcích končících po 12:30 a po lotech (u každé emise byl určen minimální počet kusů a obchodovalo se pouze v násobcích lotů).
Podrobnosti o tomto trhu naleznete v našem článku „Stručný průvodce obchodováním na trhu START pražské burzy“.
Burzovní harmonogram RM-S: Obchodování od 9:00 do 17:00
Burza RM-SYSTÉM je s volným obchodováním od 9:00 do 17:00 nejdéle otevřeným akciovým trhem v České republice. Je také jediným českým akciovým trhem, který má otevřeno i na Silvestra.
Předobchodní fáze probíhá od 8:00 do 9:00. Do 8:50 dochází ke zpracování rušících pokynů a validace dříve zadaných pokynů, od 8:50 potom také burza přijímá také nové pokyny.
V 9:00 proběhne zpracování úvodní aukce, po které až do 17:00 probíhá kontinuální obchodování, které RM-SYSTÉM označuje jako on-line obchodování. V případě velkých pohybů kurzu může být pozastaveno, než dojde k rozšíření přípustného cenového pásma. Poté je obchodování znovu zahájeno úvodní aukcí.
Od 17:00 do 21:00 následuje poobchodní fáze, ve které dochází k přijímání pokynů na další obchodní cen, jejich validaci a rušení. Od 19:00 dochází k validaci a rušení pouze nákupních pokynů.
Harmonogram obchodních hodin na akciových burzách v ČR
Harmonogram obchodních hodin na akciových burzách v ČR
Kdy mohou investoři zadávat pokyny?
Investoři mohou zadávat pokyny Fio bance jako obchodníkovi s cennými papíry v kterékoliv době, tj. i mimo obchodní hodiny burz. K jejich kontrole, tzv. validaci, však dochází až těsně před odesláním na burzu. Je proto vhodné, aby si investoři ověřili, že pokyn následně prošel jak validací obchodníka, tak i přijetím jednotlivými burzami.
Dealing Fio banky na Twitteru
Sledujte náš Twitter @Fio_investice, ať vám žádný náš článek o investicích neuteče.
Zdroj: Burza cenných papírů Praha, RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Karo Leather: Investiční doporučení a cílovou cenu dáváme do revize
- Podzimní START day pohledem analytika Fio banky
- Vydáváme novou analýzu na akcie Kofola ČeskoSlovensko s cílovou cenou 410 Kč a doporučením „Koupit“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- ČR: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024