USA: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2022
Kdy budou americké firmy reportovat výsledky a jaká čísla od nich očekávají analytici? Stejně jako v předchozích čtvrtletích jsme pro klienty připravili přehlednou tabulku s odhady z databáze agentury Bloomberg.
Od členů indexu S&P 500 je podle analytické agentury FactSet v 1Q 2022 očekáván růst čistého zisku na úrovni 4,5 %. Pokud by se toto číslo opravdu naplnilo, jednalo by se o nejnižší nárůst od 4Q 2020, který činil 3,8 %. Přitom ještě ke konci roku 2021 činil očekávaný růst ziskovosti v 1Q u největších amerických firem 5,7 %.
Ve svém výhledu na první kvartál uvedlo celkem 67 společností očekávání ztráty na akcii a 29 společností čeká zisk na akcii.
Pravděpodobný růst zisku o 10 %
FactSet navzdory průměrným očekáváním v podobě růstu zisku o 4,5 % uvádí, že zisky amerických společností pravděpodobně porostou silnějším tempem než 10 %. To díky společnostem, které svými zisky pozitivně překvapují každou výsledkovou sezónu. Pokud by opravdu zisky společností vzrostly o deset či více procent, jednalo by se o páté čtvrtletí v řadě s dvouciferným růstem.
Celkem 20 společností z indexu S&P 500 své hospodářské výsledky za 1Q 2022 zveřejnilo do 8. dubna. 70 % z nich reportovalo v průměru o 2,1 % vyšší zisk na akcii, než činil průměrný odhad analytiků.
Očekávaná změna ziskovosti jednotlivých sektorů indexu S&P 500 za 1Q 2022. Zdroj: FactSet
Očekávaná změna výnosů jednotlivých sektorů indexu S&P 500 za 1Q 2022. Zdroj: FactSet
Položky s negativním dopadem na zisk
Vzhledem k tomu, že zlomek společností z indexu S&P 500 již své kvartální výsledky uveřejnil, shromáždila agentura Factset seznam faktorů, které tyto společnosti uváděly jako negativně působící na jejich hospodaření. Nejčastěji skloňovanými slovy byly „mzdové náklady“ a „nedostatky“, jež se kromě 1Q mohou promítnout také do dalších kvartálů. Jinými faktory byly například náklady spojené s Covidem a jeho dopady či náklady na dodavatelské řetězce a výpadky v nich.
Vyšší tvorba opravných položek u bank
Dneškem začíná výsledková sezóna v USA, tradičně bankovním odvětvím. U bank se očekává nejvyšší meziroční pokles čistého zisku z celého finančního sektoru, konkrétně o 36 %. Pokud by banky byly z finančního sektoru vyjmuty, odhadovaný pokles zisku sektoru by se zlepšil o 9,2 procentního bodu na 16,5 %.
Očekávaný pokles ziskovosti ovlivňuje vyšší tvorba opravných položek ve srovnání s 1Q 2021. Zatímco během první poloviny roku 2021 banky rozpouštěly opravné položky vytvořené na začátku pandemie Covid-19, aktuálně opravné položky opět tvoří a pravděpodobně i tvořit budou až na úrovně blízkým předpandemickým hodnotám. Pro příklad uvádí FactSet JPMorgan Chase. V prvním čtvrtletí roku 2020 banka vytvořila opravné položky ve výši 8,3 mld. USD, z nichž v 1Q 2021 rozpustila 4,2 mld. USD. Za 1Q 2022 se očekává, že banka vytvořila opravné položky ve výši 679 mil. USD.
Vývoj tvorby/rozpouštění opravných položek k úverovému portfoliu bank v čase a jejich predikce na celý rok 2022. Zdroj: FactSet
Zdroj: FactSet, Bloomberg
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- KARO Leather: Vydáváme novou analýzu na akcie s doporučením „Akumulovat“ a cílovou cenou 184 Kč
- Vydáváme novou analýzu na akcie Moneta Money Bank s cílovou cenou 129 Kč a doporučením „Redukovat“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 4Q 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 4Q 2024
- Karo Leather: Investiční doporučení a cílovou cenu dáváme do revize
- Podzimní START day pohledem analytika Fio banky
- Vydáváme novou analýzu na akcie Kofola ČeskoSlovensko s cílovou cenou 410 Kč a doporučením „Koupit“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024