Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - úterý 08.04.2025

Denní report - úterý 08.04.2025

8.4.2025 22:42

ČR: Oživení na pražské burze, SRN: DAX korigoval ztráty z předchozích dnů, německé automobilky reportovaly své prodeje za 1Q, USA: Zámořské indexy uzavřely v suterénu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Míra nezaměstnanosti (březen):
aktuální hodnota: 4,3 %
očekávání trhu: 4,3 %
předchozí hodnota: 4,4 %

Očekávané události

10:00 Devizové rezervy (březen): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: $148,7 mld.

Popis trhu

Pražská burza korigovala část hlubokých ztrát z předchozích seancí a posílila o 3,76% na hodnotu 1 974. Stalo se tak s oživením na globálních akciových trzích, když americký ministr financí vidí potenciál k uzavření výhodných dohod s hlavními obchodními partnery. Index PX těžil především z nárůstu bankovních emisí, Erste bank se zvedla o 3,73% na 1 473 Kč, Moneta Money Bank si polepšila o 3,89% nad 133 Kč a Komerční banka vyskočila o 5,77% na 1 035 Kč při nejvyšším denním objemu 548 mil. Kč. Pojišťovna Vig si polepšila o 3,12% na 958 Kč a Čez stoupl o 1,85% na 1 100 Kč. Akcie Colt CZ zakončily silnější o 4,92% na 682 Kč a emise Doosan Škoda Power vyrostla o 4,52% na 312 Kč. Silný nárůst registrovala Kofola, a to 7,94% na 435 Kč.

Podnikové zprávy

Erste: HSBC zvyšuje cílovou cenu akcií na 82 EUR při stálém doporučení na úrovni „buy“

Německo

Popis trhu

Německý index DAX dnes snížil ztráty z předchozích seancí, když index dnes posílil o necelých 2,5 %. Z akcií se dnes nejvíce dařilo společnosti Commerzbank (+6,3 %), HeidelbergCement (+6,1 %) a Rheinmetall (+5,8 %). Naopak dnes se nedařilo akciím automobilových společností. Především pak společnosti BMW (-2,1 %), Mercedes-Benz Group (-1,5 %) a Daimler Truck Holding (-0,9 %), které rovněž z indexu odepsaly nejvíce. Společnost Mercedes-Benz nenaplnila očekávání v rámci dodávek vozů za 1Q. Německá automobilka za první kvartál dodala celkem 446,3 tis. automobilů a 82,9 tis. dodávek. V Evropě společnost prodala meziročně o 7 % méně automobilů. Své prodeje za 1Q zveřejnila rovněž společnost Daimler-Truck, která dle agentury Bloomberg naplnila interní očekávání, když celkem dodala 99,8 tis. vozidel. Poslední automobilkou, která své výsledky prodejů dnes oznámila byla společnost Porsche (-0,3 %). V prvním čtvrtletí meziročně klesly o 8 %, přičemž pokles v Číně a Německu zastínil růst v USA. Prodeje v Číně klesly o 42 % na 9 471 vozidel, zatímco v Německu si zákazníci koupili o 34 % méně vozů Porsche ve srovnání s prvními třemi měsíci loňského roku, uvedla společnost v úterý. Dodávky v Severní Americe ve čtvrtletí vzrostly o 37 %. Růst přišel před zavedením tarifů na auta prezidentem USA Donaldem Trumpem, což znamená, že bude těžké jej do budoucna udržet kvůli rostoucím nákladům na dovoz. Růst o 0,76 % dnes zaznamenal Infineon Technologies, který oznámil nakup jedné z divizí Marvelu za 2,5 mld. USD. Transakce bude plně financována v hotovosti a měla být finalizována v tomto roce.

Rovněž evropský index STOXX600 dnes posílil, a to o 2,61 %. Nejvíce rostly segmenty průmyslu (+3,34 %), financí (+3,08 %) a zbytné spotřeby (+2,74 %). Žádný ze segmentů neuzavřel v červeném.  

Podnikové zprávy

Frankfurtská burza posiluje, Infineon koupí od Marvellu divizi automobilových sítí za 2,5 mld. USD

USA

Hlavní zprávy

Optimismus malých firem NFIB (březen):
aktuální hodnota: 97,4 b.
očekávání trhu: 99 b.
předchozí hodnota: 100,7 b.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (4. dubna): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: -1,6 %

16:00 Velkoobchodní zásoby (m-m) (únor - konečný): očekávání trhu: 0,4 %, předchozí hodnota: 0,3 %

16:30 Změna zásob surové ropy podle EIA (4. dubna): očekávání trhu: 2600 tis., předchozí hodnota: 6165 tis.

20:00 Zápis ze zasedání FOMC (Fed) (19. března): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: --

Popis trhu

Americké akciové indexy odevzdaly tučné zisky z úvodu seance a nakonec uzavřely v hlouběji v červených číslech. Nejhůře si vedl technologický Nasdaq, který odepsal přes 2 %. Širší index S&P500 pak vykázal ztrátu -1,57 % a tradiční index Dow Jones -0,84 % za hektického obchodování, naposledy viděné v covidových časech. 

Dělo se tak na pozadí pokračující eskalace celní války USA vs. Čína, když po odvetném kroku „Rudého draka“ dnes Trumpova administrativa reagovala zvýšením celní sazby vůči Číně na 104 %.  Vrátí se mocnosti k jednacímu stolu? Tržní turbulence připomínají seance z úvodu covidové pandemie, kdy trhy se ocitly v neprobádaných vodách. Až hmatatelné posuny a změny v bilaterálních jednáních patrně mohou snížit aktuální vysokou nejistotu investorů ohledně dalšího vývoje. Do té doby čekejme pokračující volatilitu a rychlé rotace aktiv.

V tomto ohledu byl též zajímavý vývoj cen amerických dluhopisů. Zatímco v úvodu „dne osvobození“, tj. v den oznámení celní rošády, logicky figurovaly jako bezpečný přístav a výrazně zpevňovaly (výnos 10letého vládního bondu orazítkoval hladinu 3,85 % - nejnižší úroveň za posledních 6 měsíců), následně ale začaly více reflektovat inflační obavy s posunem výnosů vzhůru. Dnes 10letý bond uzavřel s výnosem u 4,3 % (vs. 4,16 % včera) a vymazal tak předchozí skok. Pozítří budou reportována inflační data (CPI) za březen, trh bude ale spíše směřovat pozornost na probíhající celní vyjednávání.

Nakonec všechny segmenty S&P500 uzavřely v červeném v čele se základními materiály (-3 %).

V záporném teritoriu končily také drahé kovy v čele se stříbrem (-1,3 %) se závěrem na 29,7 USD/oz, zlato oslabilo pouze kosmeticky o 0,1 %, končící na 2980 USD/oz. Těžké časy zažívají energie. Ropa propadla o 4 % na 58,3 USD/barel, oslabující na 4letá minima. Téměř 4,5 % odepsal zemní plyn se závěrem na 3,49 USD/mmbtu.

Na korporátní úrovni S&P500 konstituentů se dařilo zdravotním pojišťovnám v čele se spol. Humana (HUM +11 %) po rozhodnutí vlády o vyšším než očekávaném růstu plateb do programů zdravotního pojištění pro seniory pro r. 2026. V čele poražených se naopak držel chemický konglomerát Albemarle (ALB -13 %) s ohledem na cca 30 % expozici tržeb z Asie.

Podnikové zprávy

Americké akcie výrazně rostou, akcie zdravotních pojišťoven těží z navýšení plateb na zdravotní péči
Farmaceutická skupina Walgreens Boots Alliance zveřejnila výsledky za 2Q nad očekáváním analytiků


Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,3610025,84200
USD21,4203922,72261
GBP28,0154229,71858
CHF26,3893527,99365
PLN5,664086,00842

Kompletní informace zde